• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yüzümüzü Sabunla Yıkamak Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Yüzümüzü Sabunla Yıkamak Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?
  • 1

Yüzümüzü Sabunla Yıkamak Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?YÜZÜMÜZÜ SABUNLA YIKAMAK YARARLI MI YOKSA ZARARLI MI ?

Hemen hemen birçoğumuz bu soruyu kendimize sormuşuzdur yararlı mı zararlı mı? Çünkü hepimiz cilt bakımının önemini özellikle de yüz bakımının öneminin farkındayız. Yüzümüz her zaman göz önünde olan bir bölgedir.

Sabunla yüz yıkamak zararlı” diye bir genelleme yapmak, yüzlerce sabun çeşidinin bulunduğu günümüzde pek doğru olmaz. Hatta bazı markaların bazı sabunları özellikle yüz kullanımı için üretilmektedir. Yüzde kullanması zararlı sabunlar aşırı boya, esans içeren, cildi tahriş eden sabunlardır. Ancak cildi temizlerken aynı zamanda yumuşatan doğal yağlarla üretilen pek çok sabun bulabilirsiniz.

Yüzümüzü sabunla yıkamak zararlı mıdır? Hangi sabunla yüzümüzü yıkamalıyız? Aldığımız yüz yıkama sabunlarının hangi özelliğine dikkat etmeliyiz?

Şimdi bu sorulara cevap bulmaya çalışalım:

 

Yüz Sabunu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yüz sabunu alırken öncelikle cilt tipimize uygun olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Yağlı bir cilde sahipseniz yağsız sabunları tercih etmeli, yağsız bir cilde sahipseniz ise yüzünüzü kurutmayacak nemlendirici özelliğe sahip sabunları tercih etmelisiniz. PH değeri burada çok önemlidir çünkü pH değeri düşük sabunlar cildinizi kurutarak çatlamasına yol açar. Yüz sabunu alırken mutlaka pH değerinin 5-6 civarında olmasına özen göstermelisiniz.

Yüzü sabunla yıkamak her cilt tipine göre değişen bir durum olduğundan cilt tahlillerinizi yaptırarak daha kesin bir sonuç elde edersiniz. Bitkisel sabun ve losyonları kullanarak cildinizde oluşabilecek çeşitli kimyasal tepkimeleri de önlemiş olursunuz.

Renkli Sabunlara Dikkat Etmeliyiz

Renkli sabunlar beyaz sabunlara göre daha tehlikelidir. Çünkü renkli sabunların içerisine renk vermesi için birçok kimyasal konur. Renksiz beyaz sabunları tercih ederek renkli sabunların içinde bulunan çeşitli renklendirici kimyasalları yüzünüzle temas ettirmemiş ve alerjik reaksiyonları tetiklememiş olursunuz.

Bazı bitkisel sabunlara da konulan bu renklendiriciler sabunun içerisinde bulunan bitkilerin özünü kaybetmesine neden olur. Kanunen güvenirliliği onaylanmış sabunları tercih ederek doğallığını yitirmiş sabunlara dikkat etmelisiniz. Güvenilirliği onaylanmış doğal sabunları da kullanırken yüzünüzü tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

Sabunu Cilt Tipimize Göre Seçmeliyiz

Her gün yaptığımız makyaj, hava kirliliği, bakteriler gibi çeşitli etkenlerden dolayı yüzümüz sürekli olarak kirlenir. Yanlış kullanılan yüz sabunları cildimizi temizlemediği gibi tahrişe ve kuruluğa sebep olur. Sabahları kalktığımızda ilk işimiz gece boyu biriken bakteri ve yağları yüzümüzden uzaklaştırmak olmalıdır. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise yüzümüzü sabunla yıkarken sert davranmamak.

Sabunun yüzümüzün her yerine temas etmesini sağlamalı ardından yumuşak hareketlerle masaj yaparak uyguladığımız sabun gözeneklerimize direkt etki yapar. Daha nemli ve daha temiz bir cilde sahip oluruz.

Şimdi en önemli soru sabun yararlı mı zararlı mı?

Birçok uzman görüşüne göre güvenirliliği onaylanmış sabunları kullanarak daha temiz ve berrak bir cilde ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabun doğru kullanıldığında cildi onarır ve iyileştirir.

 

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER