• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yüz Kızarıklığı Karşıtı Doğal Maske Tarifleri

yüz maskesi
  • 1

Yüzde kızarıklık oluşmasının birçok sebebi var. Akne ve sivilce probleminin neden olduğu kızarıklıklar olduğu gibi, kuruyan ciltlerde de renk değişimleri görülür. Bazı ciltlerde güneşe çıktıklarında bir süre sonra yüz kızarıklığı oluşumu görülebilir. Cildimizde oluşan kızarık ve kırmızı görüntünün sebebi ne olursa olsun kişiyi rahatsız ediyor ve günlük cilt bakım rutininizi değiştirmenize neden oluyor. Ama merak etmeyin, bu yazımızda yüz kızarıklığı için doğal ev yapımı maske tarifleri vereceğiz. Düzenli kullanım ile dilediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Uyarı: Cilt kızarıklığınız çok farklı sebeplerden ötürü oluşuyor olabilir. Bu maskeleri kullanmak cildinizde alerjiye sebep olabilir. Eğer size alerji yapan herhangi bir besin bulunuyorsa kullanmayınız. Alerji testi için maskeleri hazırladıktan sonra bileğinize biraz sürerek gözlemleyiniz.

1. Salatalık Maskesi

Cilt kızarıklıklarına karşı cildi sakinleştirmek ve yatıştırmak için salatalık maskesi gibisi yok. Salatalık içerdiği yoğun su ve vitamin yapısı ile cildinizi canlandırıp nem dengesini korumasını sağlar. Salatalık maskesinin faydaları ve etkileriyle ilgili detaylı bilgi için Salatalık Maskesi konumuzu okuyabilirsiniz.

Maskemizde bulunan yoğurt ise cilt kızarıklıklarına çok iyi gelir. Salatalıkla birlikte etkili bir yatıştırıcı etki yapar.

Malzemeler ve Uygulama

  • 1 adet salatalık
  • 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Salatalığı blender veya benzer bir parçalayıcı ile bir güzel parçalıyoruz. Daha sonra bir kasede 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıyoruz. Oldukça sulu bir karışım olacaktır. Cildinize sürmek için pamuk veya peçeteden faydalanabilirsiniz.

2. Yulaf Ezmesi Maskesi

Yulaf kuruluğa, kaşıntı ve tahrişe, yağlanmaya ve sivilce problemine, egzama gibi cilt problemlerinde oluşan kızarıklıkları gidermeye ve cildi yatıştırmaya çok faydalı bir besindir. Biz bu maskemizde yulaf ezmesini cildimizi rahatlatıp kızarıklığı giderecek şekilde kullanacağız.

Yulafın Cilde Faydaları konumuzu okuyarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yulaf cildin nemini emebilir, kuru cilt yapısına sahipseniz dikkatli kullanınız.

Malzemeler ve Uygulama

  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (meyvesiz, sade)
  • Yarım muz (isteğe bağlı)
  • Biraz su

Yulaf ezmesini suyla karıştırıp cildinize direk uygulayabilirsiniz. Eğer maskeyi biraz daha zengin yapılı yapmak isterseniz yarım muzu ezip ekleyebilirsiniz. Muz cildi canlandırmaya ve yumuşatmaya yardımcıdır.

3. Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay cilde doğal bir parıltı ve canlılık katar. Yeşil çayı hem kaynatıp içmenizi hem de maske olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde bol miktarda antioksidan barındıran yeşil çay, cildinizi yaşlanma etkilerine karşı korur ve güzelliğinizi muhafaza eder.

Kullanım Tavsiyesi

  • 2-3 adet yeşil çay poşeti (sallama çay poşetlerinden)
  • Yarım demlik kadar kaynamış su

Yarım demlik kaynamış suyun içerisine yeşil çay poşetlerimizi atıp 7-10 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra poşetleri içerisinden çıkarıp suyu soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra ufak bir havluyu bu su ile ıslatıp yüzümüze koyuyoruz. 2-3 dakika kadar beklettikten sonra cildimizi durulayabiliriz.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cildin nemlendirilmesi, beslenmesi ve yatışması için harika bir yağdır. Güzellik denince akla gelen ilk 3 doğal yağdan biri olan hindistan cevizi yağını kullanmanızı öneririz. Direk cildinize kullanabileceğiniz gibi maskeler ile de uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskeleri konumuzu okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.