• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yeni Trend IF Diyeti

  • 1

Son zamanlarda adını birçok yerde duyduğumuz IF diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç olarak adlandırılan IF diyeti (Intermittent Fasting) hakkında öğrenmek istediklerinizi bugün yazımızda inceleyeceğiz.

Kilo vermek isteyenler için haftanın belirli günlerinde ve saatinde kaloriyi ciddi anlamda kısıtlayarak yapılan diyete, IF (ıntermittent Fasting) diyeti adı veriliyor. Bu diyet Dr. Michael Mosley’in ele aldığı The Fast Diet Book kitabı içerisinde dile getirildi. Diyetin ilk amacı metabolizmanın yavaşlatılması ve bu sayede iştahında kesilmesini sağlamak oluyor.

Intermittent fasting diyetine göre normal bir beslenme hayatında belirli aralıklarla kalori çok düşük oranda alınıyor. Diyeti savunmak isteyenler genelde bu diyete aralıklı oruç adını vermektedir. Yapılan diğer diyetlere göre daha hızlı kio vermeye yardımcı olup, kalp hastalıklarına karşıda önlem alınmış bir diyet.

Diyet dışında ki normal zamanda tüketilen yiyecekler karbonhidratlı yiyecekler dışında tereyağı, Hindistan cevizi yağı, derisiz tavuk eti, avakado, yumurta, yeşil sebzeler gibi yiyeceklerdir. Kısaca karbonhidrattan ve 3 beyaz üründen uzak durarak bunun yerine vitamini bol, protein ağırlıklı bir beslenme stiliniz oluyor.

Aralıklı Oruç Diyetinin Başarısı

Aralıklı oruç diyetini uygulayanların gözlemlerine göre diğer diyetlere göre daha farklı sonuçlar elde edildiği söyleniyor. Yapılan araştırmalara göre 100 obezite üzerinde 3 farklı diyet test ediliyor. 3/1 kısmına geleneksel diyet programları uygulanıyor. Kalan bir kısmına ise aralıklı oruç diyeti uygulanıyor. Kalan kısmada günlük yeme tarzlarına devam etmeleri söyleniyor.

12 ay sonrasında geleneksel diyet yapanlar normal beslenenlere oranla belirli kilo kayıpları yaşar. Aralıklı oruç diyeti uygulayan kişiler ise daha gözle görülür kilolar veriyor.

IF Diyeti Nasıl Yapılır?

IF diyeti aşağıdaki gibi madde olarak incelenmektedir.

  • 5:2 diyeti olarak da adlandırılır. Haftanın 5 günü harcanan enerji kadar kalori alımı yapılmalı.
  • Buna uygun egzersiz ve beslenme şekli belirlemiş oluyorsunuz.
  • Eğer gün içinde az enerji harcıyorsanız. Fazla gelen enerjiyi egzersiz yaparak yakmaya dikkat ediyoruz.
  • Haftanın kalan 2 gününde ise oldukça düşük 500-600 kalorilik besin tüketimi yapılır.
  • Tabi bu 2 günü üst üste değil de diyete başladığınızda 3. ve 5. Günleri yaparsak vücudu yıpratmamış oluruz.