• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yemeklerin Suyuna Sarımsak Atın

  • 1

Sağlıklı olmak herkesin en çok istediği şeydir hiç şüphesiz. Doğru beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile bunu başarabilmek elbette mümkün. Vücudun günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması sağlıklı olmanın ilk şartıdır.

Beslenmeye Dikkat

Beslenme şeklimiz her şeyden önde geliyor. Ne yediğimiz ne içtiğimiz sağlık açısından çok önemli. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayamayan beslenme şekli sağlığın tehlike altına girmesine sebebiyet verebilir.

Her Şeyden Yeterli Miktarda

Özellikle soğuk kış günlerinde vücut direnci düşer ve hastalıklara açık hale gelir. Gerekli gıda desteğini bulamadığı takdirde sağlığın bozulması kaçınılmaz oluyor. Elbette ki sağlıklı olayım derken her şeyi fazla fazla tüketmek de doğru bir davranış değildir. Vücudun neye ihtiyacı varda gerekli miktarda tüketmek en doğrusudur.

Sarımsak: En Doğal Direnç Arttırıcı

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Muhakkak ki, herkes de sarımsağın faydalarını bilir. Sarımsak kış aylarında vücudumuzu dışarıdan gelecek her türlü olumsuz etkiye karşı koruma altına alır. Herkesin de bildiği gibi sarımsak, doğal antibiyotiktir. Sarımsak, vücuttaki hasarların onarılmasını sağlar. Yararlı bakterilerin artmasını ve zararlı bakterilerin de vücuttan atılmasını sağlar. Sağlıkçılara göre, günde en az bir diş sarımsak yutarak her zaman dinç bir bünyeye sahip olunabilmektedir.

Sarımsak Kavrulduğunda Faydası Azalır

Sarımsak çiğ olarak tüketildiği zaman çok faydalı olan bir yiyecektir. Çiğ sarımsak her zaman daha faydalıdır. Ancak kokusundan rahatsız olanlar çiğ tüketmekten hoşlanmayabilirler. Ya da yemeklere lezzet katmak ve yemekleri daha sağlıklı hale getirmek için soğanla beraber sarımsağı kavurup sarımsağın aromasından faydalanılmaktadır.

Sarımsağı Yemeğin Suyuna Atın

Ancak kavrulan sarımsak antioksidan özelliğini yitirmese de, bu özeliği en aza iner. Sarımsak aynı zamanda, bıçak değmediği takdirde daha faydalı olan bir yiyecektir. Sarımsağı kavurmak yerine, yemeklerin içine hiç doğramadan, bütün bir şekilde atıldığı takdirde yine aromasını çok güzel bir şekilde yemeğe verecektir ve değerlerinden hiçbir şey de kaybetmeyecektir. Özellikle kış aylarında vücut direncini sağlam tutmak isteyenlerin mutlaka sarımsağı günlük olarak tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.


ETİKETLER