• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yazın Terlemeyi Nasıl Önlerim

  • 1

Yaz sıcaklarının en büyük problemlerinden biri de terlemek. Özellikle toplum içerisinde ter kokusu itici ve hoş olmayan bir duruma sebep olabiliyor ve kişinin özgüvenini düşürüyor. Terlemenin önüne geçemeyiz ancak terlemeyi azaltabiliriz. Bunun için ilk olarak tüketmekte olduğumuz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Tüketilen besinlerde özellikle baharatlı yiyecekler kan damarlarını genişletir ve terlemeye neden olur. Yaz aylarında ter kokusuna maruz kalmamak için sık sık duş almak gerekir. Ayrıca yaz aylarında terlemeyi önlemek için de güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerde mümkün olmadığınca dışarı çıkmayın ve aşırı hareket yapmaktan kaçının.

Yaz Ayında Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

Yazın bunaltıcı sıcaklarından fazla etkilenmemek ve terlemeden rahat bir gün geçirmek için kıyafet seçimi büyük önem taşımaktadır. Doğru kıyafet seçimi ile daha rahat hareket edebileceğiniz gibi aynı zamanda terlemenin de önüne geçebilir ve kendinizi daha özgüvenli ve daha bakımlı hissedebilirsiniz. Yaz aylarında kıyafet seçimi yaparken teri emebilen özelliğe sahip olan pamuklu ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca yaz kıyafetlerinde açık renkli parçaların seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü koyu renkli kıyafetler güneşi daha çok üzerinize çekmeyi sağlar ve bu da terlemeyi hızlandırır.

Yaz aylarında sentetik giyimden uzak durmak da terlemeyi önleme konusunda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Rahat ve bol giysiler vücuda hava geçişini kolaylaştırır ve bu da terlemeyi önler. Tam aksine dar ve vücuda yapışan kıyafetler terlemeye yol açar ve hem sizi rahatsız eder hem de toplum içerisinde istenmeyen ter kokularına neden olabilir.

Doğal Yöntemler İle Terlemeyi Önleme

Evde uygulayacağınız birtakım doğal yöntemler ile terlemenin önüne geçebilmek mümkün. Terlemenin önüne geçen en etkili yöntemlerden biri de limondur. Limon hem terlemeyi önler hem de ter kokularının ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlar. Limon suyu ve kabartma tozundan elde edeceğiniz karışımı terleyen bölgenize sürün ve yarım saat sonra yıkayın. Düzenli uygulama sonucunda terlemenin azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca kafein, alkol ve sigara tüketimini azaltmak da terlemeyi önleme konusunda sizlere büyük fayda sağlayacaktır.