• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yaz Mevsiminde Beslenme

  • 1

Sıcakların insan hayatına olumlu etkileri kadar olumsuz birçok unsuru da beraberinde getirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple, yaz mevsiminde beslenme önerilerimize kulak vermelisiniz. Fiziksel ve ruhsal bir gelişim için son derece önemli olabilecek bu tavsiyelerin yaşamınızı zenginleştireceğine emin olabilirsiniz.

Yaz Aylarında Hangi İçecekler Tüketilmeli?

Mevcut içecekler arasındaki en doğal ve yararlı içeceğin su olduğunun altını çizmeliyiz. Yaz aylarında sağlık açısından vücudun sıvı kaybının önüne geçilmelidir. Sıcak kaynaklı oluşabilecek terlemenin elektrolit kayıplarına yol açması sebebiyle ayran da tüketebilirsiniz. Antioksidan özelliklere sahip ve vitaminleriyle vücut bağışıklığını desteklemesi sebebiyle taze sıkılmış meyve sularını da es geçmemelisiniz. Kahve, çay ve benzeri içeceklerin uzun vadede sağlıksız olduğunu bilmeli ve az tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yaz Mevsiminde Beden Ve Form

Zaman ve yaşla bağlantısı olmayan form tutmanın her insan için geçerli olduğu bilinir. Ancak, yaz ve ilkbahar aylarıyla birlikte özellikle üzerinde durulması gerekmektedir. Aşırı sıcakların çeşitli kilo sorunlarına yol açtığını bilmeli ve beslemenize dikkat etmelisiniz. Yaz ayında beslenme konusunda aklınızdan çıkarmamanız gereken birçok hastalık ve çözüm bulunmaktadır. Vücutta oluşabilecek ödem ve kan şekerinde ki düşüşler sıcak havalar kaynaklı sorunlar arasında yer almaktadır. Hem bunların önüne geçmek hem de sağlıklı ve formda bir yaşam kılavuzu edinmek istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi göz atabilirsiniz.

Yaz Mevsimleri Ve Beslenme Önerileri

  • Salatalık tüketimine özen göstermeli ve limon, sıvı yağ ve sirke gibi doğal gıdalar tüketmelisiniz.
  • Yaz aylarında hamur işi besinlere aşırı yüklenmemeli ve sütlü tatlılar, meyve salataları gibi seçeneklere yönelmelisiniz.
  • Ödem ve tansiyon sorunlarının önüne geçmek adına tuz içerikli gıda ve yemeklerden uzak durabilirsiniz.
  • Kırmızı etlerinizin kızartma olarak değil de buğulama ve ızgara şeklinde pişmesine özen gösterebilirsiniz. Hindi, tavuk ve balık etlerini iki hafta aralıklarıyla afiyetle yiyebilirsiniz.
  • Su tüketimini aksatmamalısınız. Asitli ve kafein içeriğine sahip içecek türlerinde azaltmaya gidebilirsiniz.
  • Yaz beslenmesi konusunda vücudunuzu yormayacak hafiflikte gıdalar tüketmelisiniz. Sıcakların besin zehirlenmesini tetiklediğini aklınızdan çıkarmamalı ve aldığınız her ürünün son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz.