• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yapımı Kolay Saç Maskeleri

  • 1

Her kadın için önemli olduğunu düşündüğümüz yapımı kolay saç maskeleri hakkında ki bu yazımız da hem saç maskelerinin yapımı ve kullanışlarına, hem de çeşitli öneri ve tavsiyelerle cilt ve saç sağlığınıza iyi gelebilecek unsurlara değineceğiz. Öncelikle, saçlarınızla ne kadar ilgilendiğinizi kendinize sormalı ve oluşabilecek kepekleri ya da kırık uçlarını engellemek adına harekete geçmelisiniz.

Saç maskeleri doğal ve sağlıklı bir zeminde hazırlanmalı ve içeriğinde ki maddelere titizlikle yaklaşılmalıdır. Saçların, genellikle keratinden oluşması sebebiyle oldukça yüksek bir protein olduğunun altını çizmeliyiz. Saç tellerini aşamalı olarak parçalayabilecek dış faktörler arasında ise; saç boyaları, saç kıvırma ve düzleştirme makineleri kullanımı ve kimyasal uygulamalar yer almaktadır.

Saçlarda ki protein miktarının sağlık açısından önemi bir hayli büyük olmaktadır. Bu proteinlerin genel görevi ise saç köklerine destek sağlamak ve saç tellerinin kaplanmasına yardımcı olmaktadır. Verimsiz ve sağlıksız bir diyetin ise kırık uçlar ve zayıf saçlara yol açması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple, aşağıdaki maskelerimize göz atmalı ve basitliği ile kullanışlı bir sürecin içerisine dahil olmalısınız.

Jelatin Saç Maskesi Tarifi

Tatsız jelatinin saç maskeleri arasında oldukça etkili bir bileşen olduğu bilinmektedir. İçeriğinde yer alan protein miktarı sebebiyle saçlarınıza hacim kazandıracak, güçlendirecek ve onaracaktır. Bu maske için 1 ya da 2 paket 7 gram olacak şekilde jelatin ve 1 şişe 350 ml şampuan yeterli olacaktır. Jelatinle şampuanı karıştırmalı ve bu karışımı hafta içerisinde iki ya da üç kez kullanmalısınız.

Kepekli Saç Maskesi Tarifi

Birçok hanımın derdi olan kepekli saçların önüne geçebilecek kepekli saç maskesi tarifimizin yapımı ve kullanımı oldukça basittir. İki su bardağı su içerisine çekilmiş çemen tohumu atmalı ve bir gece boyunca bekletmelisiniz. Temiz saçlarınıza fırça desteği ile sürmeli ve 15 dakika kadar sonra saçlarınızı bol su ile durulayabilirsiniz.

Kuru Saç Maskesi Tarifi

Basit ve etkili bir saç maskesi hazırlamak ve kuru saçlarınıza canlılık kazandırmak istiyorsanız bu maske tüm beklentilerinizi karşılayacaktır. Bir yemek kaşığı kadar bal ile küçük kahve fincanı hacminde ki sütü karıştırmalısınız. Biraz beklettikten sonra saçlarınıza uygulamalı ve 25 dakika sonra şampuan ve bol su ile temizlemelisiniz.