• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücut Tipine Göre Antrenman

  • 1

Aynadaki çıplak vücuduna baktığın zaman, ne görüyorsun? Bir çeşit genetik kas mutantı olmadıkça, vücudunuz üç tipik vücut şeklinden birine girecektir. İnsan vücudu tiplerinin genetik olarak üç kamptan birine ayarlanmış olduğu fikri yeni bir şey değildir. Plato, M.Ö. 380 civarında yazılmış olan Cumhuriyet’te bahseder ve 19. yüzyıl filozofu Friedrich Nietzsche, Amerikan psikoloğu William Sheldon’un 1940’larda üç geniş vücut kategorisini popülerleştirmesinden önceki Deccal’deki düşünceye atıfta bulundu. Sheldon’ın sonuçları yayınlandığından beri, çoğu insanın vücut tipine sahip olduğu yaygın bir şekilde kabul görmüştür. Bunlar:

Ektomorf: Yalın ve uzun, kas inşa zorluğu ile karşı karşıya olan vücut tipidir.

Endomorf: Vücut yağını depolamak için yüksek eğilime sahip, büyük, yüksek vücut yağı, genellikle armut şeklindedir.

Mesomorf: Kaslı ve iyi yapılı, yüksek metabolizma ve duyarlı kas hücrelerine sahiptir.

Vücut Tipleri Ne Anlama Geliyor?

Bu üç terim gerçekte ne anlama geliyor? Kısacası, ectomorphs spor salonunda saatlere rağmen yalın kalıyor, endomorflar bağırsaklarını değiştirmeye çalışıyorlar ve mezomorflar kaslara kolaylıkla yerleşiyorlar. Hangi vücut şeklinin doğduğunu öğrenmek ve eğitim ve diyet planlarınız için ne anlama geldiğini anlamak, potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak ve her zaman istediğiniz bedeninizi oluşturmaya daha çabuk yaklaşmak için daha akıllı antrenman yapmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz Programları Nasıl Olmalı?

Çok fazla kas için spor salonunda yaşamaya gerek yok. “Dört çalışıyorsanız, haftada beş gün metabolizmanızı hızlandıracaksınız” . Ektomorflar haftada üç çalışma ile sınırlandırılabilirler. Isınma sonrasında gerçek antrenman süresini 45 dakika ya da daha az olacak şekilde tutulmalı. Endomorflar yoğun egzersiz yapmalı, karbonhidrat alımını izlemeli, omuzlarını yapılandırmaya yönelmeli ve kesinlikle spor içecekleri içmemeli. Hipertrofi çalışmasını – temel olarak kas oluşumunu – istenmeyen vücut yağını uzaklaştırmak için koşullandırma ile birleştirin. Mesomorflar kas ve güç bakımından genetik olarak şanslı kişilerdir. Yani sprintler, kutu ve dikey atlayışlar veya başka bir plyometri yapabilirler. Düşük reps ve güç hareketlerine iyi tepki verirler. Alternatif olarak, aralıklı sprintler metabolizmalarını hızlandıracak ve yağları dağıtacaktır. Aynı kasları çalıştıran bir güç hareketiyle diğer güç hareketini eşleştirmeyi deneyin.