• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudunuzun Susuz Kalmasının Belirtileri

  • 1

Havaların soğuması ve günlük yaşanan koşuşturmalar nedeni ile gün içinde koşuşturmayı unutuyor olabilirsiniz. Fakat insan hayatında susuz bir yaşam düşünülemez. Gün içinde insan vücuduna göre en az 2 litre su tüketmek gerekir. Yaşadığımız sağlık problemlerinin, ufak tefek rahatsızlıkların temelinde aslen susuzluk yatıyor. Gelin birlikte su içmediğimizde vücudumuz ne gibi sinyaller veriyor bir göz atalım.

Yorgunluk-Halsizlik

Vücudunuz gün içerisinde enerji üretimini sağlarken suya ihtiyaç duyuyor. Kişi gün içinde yeterli miktarda su tüketimini sağlamaz ise yorgunluk ve halsizlik oluşur.

Baş Ağrıları

Sebebi bilinmeyen birçok baş ağrısının nedeni susuzluk olabilir. Yorgunluk ile birlikte gelen baş ağrısı nedenleri su içmemekten kaynaklanıyor.

İdrarın Rengi Koyu Olması

Günlük yaşantınızda vücudunuzun gerektiği kadar su tüketip tüketmediğinizi anlamak istiyorsanız, tuvalete çıktığınızda idrar rengine bakın. Normal bir kişide olması gereken idrar rengi şeffaf, açık sarı olması gerekir. Koyu renkli bir idrar vücudun susuz kaldığını işaret etmektedir.

Sindirim Sorunları

Midenizde sindirim problemi mi yaşıyorsunuz. Bunun asıl nedeni de susuz kalmak olabilir. Midede ki besinleri sindirmek için su içmek gerekir. Hazımsızlık, reflü ve gaz sorunlarının hafiflemesi içinde su tüketilmeli.

Kabızlık

Sürekli kabızlık yaşayan ya da birkaç gündür kabızlık problemi çeken bir kişinin temelinde yatan sorunlar arasında da susuz kalmak yatıyor. Günlük hayatında suyu az tüketiyor, katı gıdaları fazlasıyla tüketiyorsa kabızlık kaçınılmaz olur.

Yaşlanma Belirtileri – Kırışıklık

Cilt hücrelerinin suya ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudu ayakta tutan asıl besin kaynağı sudur. Susuz kalan bir deri kırışmaya ve kurumaya başlar. Sağlıklı bir cilt bol su içilen cilttir. Her zaman parlak ve gergin bir cilt yapısına sahiptir.

Açlık Hissi

İnsan susuz kaldığında da açlık hissi duyar. Sürekli bir şeyler yemek ister. Zamansız yaşanan açlık belirtileri ve kilo artış nedeni de susuzluktan kaynaklanır.

Yüksek Tansiyon

Tansiyon artışı vücudun tuz miktarının çok olması ile başlar ve bunu dengelemek için bol su tüketmek gerekir.

Eklem Ağrıları

Eklem ağrılarının nedenleri arasında da susuzluk var. Eklem sıvısının akışkan bir şekilde devam etmesi için bol su tüketmek gerekir.