• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudunuzu Toksinlerden Arındıracak Besinler

  • 1

Günlük yaşantımızda organik beslenmek nerede imkansız olurken vücudumuzdan toksinleri atmak için neler yapacağımızı düşünüyoruz. Özellikle sağlıksız beslenme sonucunda vücutta ödem toplanıyor, toksinler artıyor. Bunlardan kurtulmak için toksinlerden arındırıcı yiyecekler, içecekler tüketmenizde fayda var. Gelin birlikte toksinlerden arındırıcı yiyecek, içecekler nelermiş göz atalım.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancarın kökünde sindirim hastalıklarına iyi gelen demir, kalsiyum mevcut bulunuyor. Aynı zamanda kalp ve kas hastalıklarına da iyi geliyor. İçeriğine betain antioksidanı içermesinden dolayı iyileştirme özelliğine sahiptir. Hücre yapısını ve karaciğer hastalıkları tedavi eder. Vücudumuzu toksinlerden korunmasına yardımcı olan organ karaciğerdir. Bu nedenle vücudumuzu toksinlerden arındırmak için kırmızı pancar tüketmemiz gerekir.

Kırmızı pancarı buharda pişirerek, salataların içerisine rendeleyebilir, doğrayabilirsiniz. Tabi çiğ olarak da yemek diğer seçenekler arasındadır.

Soğan Sarımsak

Soğan ve sarımsağın her zaman doğal antibiyotik görevi gördüğü söylenir. Soğan ve sarımsak karaciğerin antioksindanları arasında yer alır. Sindirim sisteminde bulunan toksik kalıntıların atılmasına yardımcı olan detoksifikasyon enzimlerinin üretilmesine yardımcıdır.

Çiğ veya kızarmış olarak tüketilebilen soğan ve sarımsak evden eksik edilmemesi gereken yiyeceklerdendir.

Zencefil

Zencefil vücutta ki şişkinliği azaltmaya ve toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, kolonun düzgün çalışmasında da etkilidir. Mide asidinin giderilmesine, parazitlerden kurtulmaya ve vücutta ki enfeksiyonların atılmasında etkilidir.

Mide bulantısı sorunu yaşayanlar zencefil tüketerek kurtulabilir. Çay olarak tüketilebilir.

Havuç

Kışın bol bol tükettiğimiz havuç glutatyon bakımından zengin gıdalardandır. Detoks görevini en iyi üstlenen sebzelerdendir. A vitamini ve beta – karoten içeriyor. Bu sayede bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Vücuda gerekli detoks görevini üstlenen sebzeyi çiğ olarak tüketildiğinde daha kuvvetli olacak.

Atıştırmalık Çerezler

Gün içinde en iyi enerjiyi alabilmenizin yolu kuruyemişlerden geçiyor. Kuruyemiş derken hepsini kapsamadığını belirtmek isterim ceviz, fındık, badem ve keten tohumu gibi. Düzenli olarak tüketilmesi gereken bu kuruyemişler, karaciğer etrafında biriken yağlardan kurtulmanın en iyi formülü diyebiliriz.

Ceviz içerisinde asit arginin sayesinde amonyak detoksu yapar. Keten tohumu gün içinde gerekli enerjinizi karşılar. Bu sayede karaciğerde ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.