• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vücudunuzu Çatlaklara Karşı Koruyun

  • 1

Pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelen çatlaklar vücudunuzda kalıcı izler bırakmakta bu da hoş olmayan görünümlere yol açabilmektedir. Vücudunuzda meydana gelen çatlakların tedavisi oldukça zorlu bir süreci kapsamaktadır. Bu sebepten dolayı çatlak oluşumuna karşı önceden önlem almak çok daha doğru bir karar olacaktır.

Tıbbi açıdan da tedavisi oldukça zor olan çatlaklar ilk aşamada kızarıklık şeklinde gözlemlenmekte ve zamanla vücutta kalıcı bir iz bırakmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen kalıcı çatlak izleri özellikle bayanlarda erkeklere oranla çok daha sık bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Vücutta Meydana Gelen Çatlakların Nedenleri

Özellikle basen, bacak, bel bölgesi, göğüs ve karın bölgesinde sıklıkla meydana gelen çatlaklar aşırı kilo almak ve ani kilo vermek ve hamilelik gibi sebeplere bağlı olabildiği gibi aynı zamanda vitamin eksikliği ve yeterli miktarda su tüketilmemesinden de kaynaklanabilmektedir. Genel olarak hamile bayanların sıklıkla karşılaşmakta olduğu problemlerden biri olan çatlak oluşumunu engellemek biraz dikkat gerektiriyor.

Günlük su tüketimine dikkat etmek ve vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitamini sağlamak çatlaklar ile mücadelede büyük önem taşımaktadır.

Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

Cilt yapısında bozulmaya sebebiyet veren çatlak oluşumlarının önüne geçmek mümkün. Vücudunuzun nemli olması ve cilt bakımının düzenli olarak yapılması çatlak oluşumunu engelleme konusunda büyük rol oynamaktadır. Nemlendirici kremler ve çeşitli yağlar ile vücudunuza düzenli olarak uygulamış olduğunuz masaj hem vücudunuzun dinlenmesine hem de çatlak oluşumunun engellenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Kilo problemi olan bayanlar hızlı kilo alma ve hızlı kilo verme gibi durumlara dikkat etmelidir.

Tedavi süreci oldukça zor olan çatlakların oluşumunu en başta engellemek gerekir çünkü vücudun herhangi bir yerinde meydana gelmekte olan çatlaklar sadece estetik müdahale sonucu ortadan kaldırılabilmektedir. Hamilelik döneminde sıklıkla görünmekte olan çatlak oluşumları ise karın bölgesine sürebileceğiniz doğal yağlar, bebek yağı ve karın bölgesine uygulanabilecek zeytinyağı ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Lifli yiyeceklerin sık bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra ayrıca süt ve süt ürünleri tüketiminin arttırılması da çatlak oluşumunu engelleme konusunda büyük fayda sağlamaktadır.