• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vitiligo Hastalığı Nedir?

  • 1

Vitiligo hastalığı; insan vücudunda dış deride meydana gelmekte olan renk kaybı ile oluşan ve beyaz plaklar görülen bir deri hastalığı olarak bilinmektedir.  Modern tıp günden güne gelişen teknolojiden yararlanarak bu hastalığı çözüme kavuşturan ve iyileştiren bir yapıya sahiptir. Derimizde pigment üreterek derimizin rengini oluşturmakta olan melanosit hücreleri bazı sebepler yüzünden hasar görür ve pigment üretimi devam etmez. Bu yüzden oluşan pigment yetersizliği nedeniyle deri üzerinde dağınık ve yama halinde beyaz lekeler görülmeye başlar.

Vitiligo Hastalığında Günlük Yaşamın Etkisi

Bazı lekeler nokta kadar küçük olurken bazıları ise madeni para büyüklüğünde görülmektedir. İnsan vücudundaki genetik bozukluklar bağışıklık sisteminde yer alan bozulmalar ve vücuttaki melanosit hücreleri üzerinde görülen azalmalar ile vitiligo hastalığı ortaya çıkmaktadır.  Hastalık ortaya çıktıktan sonra hastalığı daha şiddetli hale getiren bazı faktörler bulunmaktadır. Günlük hayatta yaşanan stres ve güneş yanması gibi faktörler bu hastalığın oluşmasında ve oluştuktan sonra daha şiddetli bir hale gelmesinde etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Ayrıca ailesel kalıtsal durumları da göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü kalıtsal faktörler de aileden gelerek bir sonraki nesilde bu hastalığın görülmesinde rol oynamaktadır.

Vitiligo Hastalığının Belirtileri

Vitiligo hastalığının başlıca belirtileri arasında deride süt beyazı gibi beyaz renkli yama şeklinde lekeler görülmesi yer almaktadır. Bazı kişilerde vücut tamamen beyazlaşır. Esmer bir ten rengine sahip olan kişilerde daha rahatlıkla belli olur. Vitiligo hastalığının şiddeti ve seyretmesi herkeste farklı olarak görülür. Bazı kişilerde lekelerin bulunduğu yerde esmerlik bulunabilir. Vitiligo tedavisi uygulanırken doktorun uyguladığı tedavi sırasında hasta bazı hususlara dikkat etmelidir. Bu tedavi sırasında asıl amaç melanosit hücrelerini tekrar normal seviyede çalışır hale getirmektir. Tedavi sırasında bazı kremler ve ilaçlar kullanılır son yıllarda tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile lokal ışık tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi sırasında genel olarak 10 seans uygulandıktan sonra hasta tedaviye cevap vermektedir. Bu tedavi yöntemi ile vücudun diğer kısımlarında yan etkiler görülmesi engellenmektedir. Her hasta için uygulanan tedavi yöntemi birbirinden farklı olmaktadır.