• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vitamin Eksikliği Nasıl Geçer

  • 1

Düzensiz beslenme, GDO’lu besinler ve fast food tüketim kültürü gibi sebepler yüzünden vitaminsizlik artık günümüzün en çok dile getirilen sorunlarından birisi oldu. Vücudun en temel düzeyde en büyük besleyicilerinden olan vitaminler düzenli ve gerekli miktarla alınmadıkları zaman vücut dengesi bozulmakta ve çeşitli hastalıklar baş göstermektedir. Bütün bunların yanında vitaminsizlik vücut direncini kırarak gelecekteki hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda sık sık görülen bu durumun önüne geçebilmek mümkündür.

Vitaminsizlik Nasıl Anlaşılır

Gerekli miktarlarda vitamin almayan vücutlarda çeşitli değişimler meydana gelir. Vücudumuzun her fonksiyonu için farklı bir vitamin desteğine ihtiyacı vardır. Bu yüzden de herhangi bir vitamini eksik alırsak vücudumuzun o vitamin ile desteklenen fonksiyonunda aksamalar meydana gelecektir. Kolay hastalanma, genel bir yorgunluk hali, ani saç dökülmeleri gibi problemlerin tümü vitaminlerle ilgili olabilir. Vitamin eksikliğiniz olup olmadığını tam olarak anlayabileceğiniz tek yöntem hekiminize danışarak kan testi yaptırmak olacaktır. Bu şekilde hangi vitaminlere ihtiyacınız olduğunu öğrenerek buna uygun bir beslenme planı oluşturarak şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz. Herhangi bir şikâyetiniz yoksa bile düzenli aralıklarla kan testi yaptırarak vücudunuzun sağlıklı yapısını muhafaza etmesini sağlayabilirsiniz.

Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir

Vitamin eksikliğiniz olduğunu yaptırdığınız kan testi sonucunda öğrendiyseniz şimdi yapmanız gereken buna uygun bir beslenme programı düzenlemektir. Yaptırdığınız kan testi sonucunda hangi vitaminlerin eksik olduğunu not ettikten sonra bu vitaminlerin bolca bulunduğu besinleri not ederek günlük beslenme planınıza dahil etmeniz gerekmektedir. Örneğin B12 vitamini eksikliği yaşıyor iseniz bolca sakatat, peynir ve süt tüketmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan konu bu ürünleri birkaç kez tüketmek değil düzenli olarak beslenme planınıza dahil edebilmektir. Bu yüzden bu ürünleri tek seferde çok fazla yemek yerine azar azar fakat düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Sağlam ve düzenli bir beslenme planı sonrasında vücudunuzda yaşadığınız değişikleri gördükten sonra zaten vücudunuza uygun olarak beslenmenin önemini kavrayacak ve planlı beslenme konusunu bir gereklilik haline getireceksiniz. Unutmayın ki vücudunuz sizin en büyük sermayenizdir ve ona nasıl davranırsanız karşılığını da o şekilde alırsınız.