• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Varislerden Kurtulmanın Yolları

  • 1

Varis tedavisinde kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır fakat varislerden kesin olarak kurtulmayı sağlayan tek yöntem ameliyattır. Ameliyat olmak istemeyen kişiler için varisten kurtulmak için kullanılan pek çok yöntem vardır. Varis ile alakalı sıkıntı yaşamak istemeyen kişilerin uzun süre ayakta durmaması ve uzun süre oturmaması gerekmektedir ayakların pozisyonunun sık sık değiştirilmesi de varisten korunma açısından yararlı olacaktır. Bacakları kırmadan kaldırmak kan damarları üzerindeki baskıyı azaltır ve kalp seviyesinde ayakların kaldırılması varisi önlemek için etkilidir. Bunun yanı sıra yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler varisi tetikler. Bu yüzden bel çevresi bacak ve kasıklarda dolaşımı engelleyen dar ve baldır kaslarını baskı yapan yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Skleroterapi yöntemi ile enjeksiyon yapmak endovenöz termal ablasyon yöntemi ile lazer veya radyo dalgaları ile müdahalede bulunmak ve flebektomi yöntemi ile 1 santimetrelik kesiler yapılarak kalın varislere uygulanan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Dengeli Beslenme Ve Spor İle Varisten Korunma

Günlük yaşantımızda kısa egzersizler yapmak hem kan dolaşımını hem de kas oranını arttıracağı için oldukça faydalıdır. Eğer fazla kilonuz var ise zayıflamak varislere olumlu yönde etki eder ve zayıflamak ile birlikte dengeli beslenmek de varis oluşumunu ortadan kaldırır. Varis tedavisi gören kişilerin sigara ve alkol tüketiminden de uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde sigara ve alkol yüzünden hem organlar hem de damarlar zarar göreceği için iyi bir dolaşım sağlamak mümkün olmayacaktır.

Varisten Kurtulmanın Doğal Yolları

Varis çorapları geçici de olsa ağrıları hafifletir ve ayağınızın belli bir basınç altında tutulmasını sağlar. Ayrıca varisler için özel olarak üretilmiş olan kremleri kullanmak da varisten korunma konusunda etkili olacaktır. Krem dışında at kestanesi kullanılarak varisler ile ilgili yorgunluk şişme gerginlik gibi pek çok solunum azalması veya iyileşmesi görülmektedir.

Varislerin yoğun bir şekilde ağrı yaptığı zaman elma sirkesi sürmek sizi rahatlatarak ağrınızı hafifletebilir. Lazer tedavisi de varislerden kurtulmak için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır ancak lazer tedavisi genel olarak 3 milimetre altındaki varislere uygulanmaktadır.