• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Kadınların temizliğe en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden bir tanesi vajina oluyor. Vajina temizliği için ne yapmak gerekir, nasıl bir temizlik uygulanmalıdır.

En İyi Temizlik Su

Vajina temizliği diğer bölgelere bakarak şampuan, duş jeli, sabun gerekmeden sadece su ile yapılabilecek bir bölge olup kimyasal maddeler kesinlikle değirmemeli. Kozmetik ürünleri içerisinde yer alan parfümler, vajinanın florasını bozmasına neden olur. O an kendinizi çok iyi hissetseniz de sonrasında iltihaplanma ve değişik problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sadece su kullanarak vajina temizliği en sağlıklı şekilde yapılır. Diğer bir yandan gün içinde en az 2 defa iç çamaşırını değiştirebilirsiniz. Bu sizin vajina temizliğiniz için atacağınız önemli adımlardan bir tanesi olacak.

Bu Belirtilere Dikkat

Normal yaşantınızda vajina bölgenizi rahat ve sağlıklı hissetmelisiniz. Vücut dengesinin ayarlanışı normal zamanda değil de vücut kendini iyi hissetmediğinde değişik bulgular ortaya koyar. Buna örnek verecek olursak, vajinadan gelen koku, akıntı, renk değişimi vajina sağlığınızın iyi gitmediğini anlatır. Yukarıda belirttiğim belirtiler ortaya çıktığında yaşam koşulları, sağlık problemleri, yediğini yiyeceklerden kaynaklanabilir. Böyle durumlarda doktora başvurarak yardım almanız gerekir.

Ev Yapımı Yiyecekler Tüketmeye Dikkat Edin

Vajinanızın sağlığı için özellikle probiyotik veya ev yapımı yoğurt tüketimine dikkat edin. Yoğurt vajinanın PH dengesini sağlayarak, sağlıklı bir vajinanız olacak.

Regl döneminde balık tüketimi vajinada oluşacak iltihaplanmayı önler.

Elma tüketimi de vajinanın gereksinimi olan nem oranını koruyacaktır.

Kokulu Ped Kullanmayın!

Günlük pedler genel olarak kokulu olarak üretiliyor. İlk başta kokuları hoşumuza gitse de ciddi anlamda vajina sağlığınızı etkiliyor. İçerisinde bulunan kimyasallar nedeni ile rahatsızlık hissedecek, hatta hassas ciltlerde kaşıntıya neden olacaktır. Bunun yerine kokulu olmayan ve kimyasal madde içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.

2-3 Saatte Ped Değişmeli

Vajinada iltihap ve kokuyu önlemek 2-3 saatte bir ped değişimi yapılmalı. Cilt üzerinde fazla etki yapan ürünler mutlaka ilerleyen saatlerde koku oluşumuna neden olacaktır.

Pamuklu İç Çamaşırı Tercih Edin!

İç çamaşırınızın pamuklu ve hava almasına dikkat edin. Aksi durumda vajina da koku oluşumu başlar ve ilerleyen zamanda vajinada iltihaplanma olabilir.