• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uzun Süre Tok Tutacak Yiyecekler

  • 1

Çok acıkıp, sürekli bir şeyler yemek isteyenlerden misiniz? Karnınızı tıka basa doyurmak yerine tok tutan yiyecekler tercih etmek ister misiniz? Peki, neden sürekli acıkıyoruz? Gün içinde yanlış beslenmeden dolayı insan sürekli yemek yeme ihtiyacı duyar. Peki, hangi yiyecekler tok tutar? İşte sizi uzun süre tok tutacak yiyecekler.

Yumurta

Yumurtanın günlük tüketilesi gerektiği her zaman vurgulanır. Yumurta beslenmemizde en önemli yere sahip olan besinlerden bir tanesidir. Anne sütünden sonra en kaliteli proteini sadece yumurtadan alabildiğimizi biliyor muydunuz? Bu sayede uzun süre tok tutucu özelliğe sahip olan yumurta yapılan araştırmalara göre çok tüketildiğinde kilo alımı, kas yapımı ve daha birçok şeye faydası olduğunu söylemeliyiz.

Özellikle sabah kahvaltıda tüketeceğiniz 1 adet yumurta sizi gün içinde tok kalmanıza ve hemen acıkmamanıza yardımcı olacak. Açlık krizleri geçirenler özellikle yumurta tüketmeli. Eğer yumurtayı haşlanmış olarak sevmiyorsanız omlet şeklinde tüketerek tok kalmaya yardımcı olabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

2-3 yemek kaşığının karşılığı olarak 1 dilim ekmek gösterilir. Hem kalorisi düşük hem de besleyici özelliğe sahiptir. Yulaf, yoğurt ve süt gibi ürünler ile birleştirilerek tüketilirse tok kalmanıza yardımcı olur. Sabah kahvaltılık olarak veya ara öğün olarak tüketilebilir. Daha lezzetli ve besleyici olmasını isterseniz içerisine taze meyveler, fındık, badem, ceviz, kuru meyveler gibi değişik seçenekler ilave edebilirsiniz.

Tekli Doymamış Yağ Grubu

Gün içinde tekli doymamış yağ gruplarından da tüketmek gerekir. Bunlar, zeytinyağı,  avokado, yağlı tohumlar gibi besinlerde bulunur. Gün içinde sizi tok tutarken metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Peki, bunları nasıl tüketebiliriz? Salatalara, avokado koyabilirsiniz. Zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Süt – Yoğurt

Gün içinde tam yağlı sütler tüketmektense artık marketlerde sık karşımıza çıkan yarım yağlı sütlerden tüketmek sizin kilo vermenize de yardımcı olacak. Bu sütler protein bakımından zengin olduğu için gün içinde sizi tok tutmaktadır. Usun süre tok kalmanıza yardımcı olan süt ve yoğurt sayesinde sık sık acıkmayacaksınız.

Yukarıda belirttiğimiz ürünler diyet esnasında da sizin kilo vermenize yardımcı olur.