• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uyku Düzeni Cilt Güzelliğini Etkiler Mi?

uyku
  • 1

Cilt güzelliği için doğal veya kozmetik ürünlerle bakıma devam ederken, cildimizi yaşlandıran problemin başka bir şeyden kaynaklanıyor olabileceğini düşündünüz mü? Cevabınız evet ise, aradığınız suçlu uyku düzeni olabilir! Hangi saatler arasında uyumak cildimize güzelleştirici bir etki yapar? Güzellik uykusu gerçek mi? Tüm sorularınızın cevabını almak için okumaya devam edin.

Uykusuz bir gece geçirdiyseniz, aynaya baktığınızda zaten cildinizin bu durumdan pek memnun kalmadığını hemen anlarsınız. Gözaltı morlukları, şişlikler, sarkmış ve cansız görünen bir cilt hemen kendini belli eder. Peki ya uyku düzeni bozuklukları gerçekten cildimizde kalıcı hasar bırakıyorsa? Yani daha erken yaşlanmamıza neden oluyorsa?

Yenilenme ve Onarma İşlemleri Zayıflıyor

Vücudumuz derin uykuda büyüme hormonu salgılar. Hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve güne hazırlanması için bu hormon büyük önem taşır. Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmadığında ve yeteri kadar uyumadığınızda büyüme hormonu yeterli miktarda salgılanmaz. Böylece vücudunuz hücrelerinizi onarıp yenilemeye fırsat bulamaz ve her geçen gün fiziki anlamda daha çok yıpranırsınız.

Kolajen Yapısı Bozuluyor

Plastik Cerrahiden doktorlar uyarıyor: Uyku yetersizliği vücudun daha fazla steroid üretmesine neden oluyor. Bu steroidler, cilt güzelleştiren etkisi ile bilinen, cildin esnekliğini artıran kolajenlerin yapısının bozulup dağılmasına neden oluyor. Kolajenlerin yapısının bozulmasıyla cilt inceliyor, daha kolay hasar alıyor ve morluklar ortaya çıkıyor. (kaynak)

Cildin koruyucu tabakasının daha rahat delinebilir hale gelmesiyle de cilt kırışıklıkları artıyor, toksinler cildimize daha fazla zarar verebilir hale geliyor.

İyi Uyuyanlar Daha Çekici Görünüyor

British Medical Journal yaptığı araştırmada, 7-9 saat arasında kaliteli uykuya sahip bireyleri, yetersiz uyuyanlarla birlikte bir oylamaya soktu. Oylamalar, daha iyi uyuyan gruptaki kişilerin “daha sağlıklı ve daha çekici” göründüğünü ortaya koydu. Yetersiz ve yanlış uyku düzeni, cildimizde hemen fark edilir değişikliklere yol açıyor.

Kaç Saat Uyumak Yeterlidir?
  • 14-17 yaş arası: 8 ila 10 saat arası.
  • 18-25 yaş arası: 7 ila 9 saat arası.
  • 26-64 yaş arası: Bir önceki yaş grubuna göre değişmiyor ve yine 7 ila 9 saat arası tavsiye ediliyor.
  • 65 yaş ve üzeri: 7 ila 8 saat arası. (kaynak)
Cilt Kendini Çabuk Toparlıyor

Merak etmeyin, eğer uzun zamandır yeteri kadar uyku alamıyorsanız sadece bu gün bile kaliteli bir uyku, cildinizde fark edilir bir değişim meydana getirir. Derin uyuyabileceğiniz, ışık veya ses ile rahatsız edilmeyeceğiniz bir uyku, en onarıcı ve yenileyici etkilerden faydalanmanızı sağlar.

Alakalı İçerik: Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?


ETİKETLER