• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tırnak Sorunları Ne Anlama Geliyor?

  • 1

Tırnak bakımı bayan ya da erkek fark etmeksizin her bireyin mutlaka yapması gereken kişisel bir bakımdır. Tırnak bakımlarının düzenli yapılmaması durumunda tırnak sorunları ile karşılaşmak da kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde pek çok kişi tırnaklarını keserken özen göstermemekte bu da tırnakların sağlıksız bir şekilde biçimsiz olarak uzamasına ve bakımsız bir görünüme sahip olmasına yol açmaktadır. Tırnak batması da genel olarak en çok karşılaşılmakta olan tırnak sorunları arasında yer almaktadır ve tırnakların düzgün kesilmemesi sonucu biçimsiz uzamasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Başlıca tırnak sorunları arasında mantar ve bakteri enfeksiyonu yer almaktadır. Tırnak sorunları genel olarak ağrılı bir süreci kapsamakta ve bazen günlük hayatı etkileyecek derecede sıkıntılar yaratabilmektedir.

Tırnak sorunlarını ne yaparsanız yapın evde doğal yöntemler ile engelleyemiyorsanız tıbbi yardım almanızda fayda var. Müdahale edilmemesi durumunda iltihaplanma ve şişlik problemleri de ortaya çıkabilmekte ve bazen farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve sorunsuz bir tırnak yapısına sahip olmak istiyorsanız günlük hayatta dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle sağlıklı tırnaklar için kişisel bakımınızı aksatmadan tırnaklarınıza düzenli bir şekilde manikür ve pedikür yaptırmanız gerekmektedir. Kütikül kremi de tırnak sorunlarına karşı koruyucu olarak bilinmekte ve tırnaklarınızın güçlenmesini sağlamaktadır.

Tırnaklarda mantar oluşumu tırnakların zayıflamasına ve renginin değişmesine yol açmaktadır. Tırnak mantarının önüne geçebilmek için ellerinizi ve ayaklarınızı ıslak bırakmamanız gerekmektedir. Ayrıca tırnaklarınızın kırılması da bazen büyük acılara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı tırnaklarınızın kırılmaması için dikkatli davranmanız ve tırnaklarınızı çok uzatmamanız gerekir.

Tırnak Sorunlarına Beslenme Düzeni İle Çözüm

Tırnak sorunlarını engellemek için beslenme düzeni de büyük önem taşımaktadır. Tırnak sorununa göre beslenme düzeni de farklılık göstermektedir. Sürekli olarak kendiliğinden kırılmakta olan tırnaklar için A vitamini alınması gerekir. Bunun için ise balık tüketimini arttırmak ve bol miktarda süt ve süt ürünü tüketmek faydalı olacaktır.

Sedef hastalığından kaynaklanmakta olan tırnak problemlerinde ise kabuklu kuruyemiş ve yağ asiti yoğun olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.