• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tatlı Krizleri İle Baş Etmenin Yolları

  • 1

Özellikle bayanlar bazı dönemlerde tatlı krizlerine girebilir. Bu gibi durumlarla başa çıkmanın tek formülü çikolata veya tatlı tüketmek oluyor. Fakat fazla kilolar ile başa çıkabilmek için tatlı tüketimini azaltmak, hatta hiç yememek gerekir. Diyetteyken tatlı krizleri ile nasıl baş edilir? Tatlı krizlerini nasıl yenersiniz.

Hemen hemen herkesin severek tükettiği tatlılar kilo almamıza neden oluyor. Özellikle diyet yaparken tatlı tüketimi yasak diyebiliriz. Tatlı krizleri genelde bayanların karşılaştığı bir durumdur. Tatlı tükettiğimiz zaman seratonin ve endorfin hormonu salgılanır. Yani insan mutlu olmak istediğinde direk tatlıya yönelerek, bol miktarda tüketmeye başlar. Aslen vücudumuz için gerekli bir yiyecek olmayan tatlı, tüketildikçe istenen bir gereksinimdir.

Tatlı Yemeye Neden Olan Sebepler

Tatlı krizine girmenin nedenleri arasında birçok seçenek yer alıyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Hipoglisemi

Kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesine denilir. Uzun süre aç duran bir kişinin şekerinin düşmesi kaçınılmaz bir durum. Özellikle hipoglisemi hastaları en fazla 3 saat arayla atıştırmalıklar düzenlemesi gerekir. Aksi durumda kan şekeri düşerek aşırı tatlı isteği oluşur.

Polikistik Over Sendromu

Bu problemi yaşayanlar tatlı krizleri yaşamaları açınılmazdır. Özelikle kadınlar, kadın doğum uzmanları ile görüşerek bu sorunu aşabilir.

Vitamin ve Minerallerin Eksik Olması

Magnezyum, demir, krom gibi vücuda gerekli maddelerin eksik olması durumunda tatlı isteği yoğunlaşır. Doktorunuza testler yaptırarak vitamin ve mineral eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Adet Öncesi Sendrom

Normalde tatlı isteği olmayan bayanlar bile regl dönemi yaklaştığında tatlı isteği duyar. Çünkü bu dönemde östrojen hormonu azalır. Bundan dolayı tatlı isteği duyarlar. Bunu aşmak için diyetisyen ile görüşerek önlem alabilirsiniz.

Duygusal Durumlar

Duygusal dönemlerde, depresyon durumunda insan mutlu olmak istediği için tatlı isteği artar. Bu dönemlerde kadınların tatlı istekleri daha fazla artar. Özellikle mutsuz bir evlilik geçiren kadınların tatlıyı fazla tükettiği belirtiliyor.

Alışkanlık

Genelde bunu aileler yapıyor. Çünkü çocukları ödüllendirmek için çikolata, tatlı, şeker gibi yiyecekler veriyor. Bu durumda kişi büyüyüp ebeveyn olduğunda bile başarılı olduğunda her zaman tatlı yeme gereksinimi duyar.