• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sütle Kolay İrmik Tatlısı Yapımı

  • 1

Canınız tatlı çekti. Şöyle pratik ve yapımı kolay bir tatlı olsa da yesem diye düşünüyorsunuz. Bunun için doğru adrestesiniz. Sütle kolay irmik tatlısı yapımı tam da size göre hem yapımı oldukça basit ve kolay hem de kısa sürede olan oldukça lezzetli bir tarif. Tatlımız için gerekli olan malzeme listemizi sayacak olursak;

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi İçin Malzeme Listesi

  • 5 su bardağı irmik
  • Yarım litre süt
  • Bir kaşık tereyağ
  • 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 5 su bardağı toz şeker
  • Badem ya da fıstık

Görüldüğü gibi tarifimiz için malzeme listemiz oldukça az. Bu kadar az malzeme ile hem lezzetli hem de besleyici bir tatlı yapmanız mümkün.

Sütlü İrmik Tatlısı Yapılışı

Sıra geldi tatlımızı yapmaya. Sütlü irmik tatlısı yapımı için öncelikle irmik ve yağımızı bir tencereye koyuyoruz. İrmiğimizi ve yağımızı güzelce kavuruyoruz. Fıstık ya da bademimizİ katıyoruz.  Kavurma işlemi ne kadar güzel olursa tatlımız o kadar lezzetli ve güzel olur. Bunun için irmik tatlımızı uzun bir süre kavuruyoruz. Kavurmak için tahta kaşık kullanabiliriz. İrmiğimiz pembeleşinceye kadar kavurma işlemini devam ettiriyoruz. İrmiğimiz güzelce kavrulduktan sonra üzerine sütümüzü ve ardından şekerimizi ekliyoruz. Güzelce karıştırdıktan sonra irmiğimizin pişmesi için kapağınız kapatıp ocağın altını kısıyoruz. Süt irmiğin içinde çekilinceye kadar pişirme işlemini sürdürüyoruz. Sütümüz irmiğin içine çekilince ocağın altını kapatıyoruz.

Tatlımızı Süslemeye Başlayabiliriz

Şimdi de sıra en zevkli kısım olan tatlımızın süslenmesine. İrmik tatlısı süslemesi için öncelikle tatlımıza şekil veriyoruz. Bunun için istediğimiz şekli tatlımıza verebiliriz. Tatlımıza şekil verilmesi işlemi tatlı sıcakken olmalı. Tatlımıza şekil vermek için kaşık ya da fincanlardan yararlanabiliriz. Kaşıkla şekil vermek isterseniz yemek kaşığının içine doluca aldığımız irmiği kaşığı ters çevirerek tabağa boşaltabilir. Bu şekilde tatlı bitene kadar kaşık yardımıyla tatlımıza şekil verebiliriz. Yanı şekilde kahve fincanlarının içine sıcak olarak koyduğumuz irmiği ters çevirip çıkararak tatlımıza güzel bir şekil verebiliriz. Tatlımıza şekil verme işlemi bittikten sonra tatlımızın üzerini süslemek için Hindistan cevizi ya da pudra şekeri kullanabiliriz.

 


ETİKETLER