• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Stresli Ortam Kilo Almaya Neden Olur Mu?

  • 1

Kilo özellikle bayanların sıklıkla karşılaştığı ortak problemler arasında yer almaktadır. Kilo alımı beslenmeye bağlı olabildiği gibi aynı zamanda farklı etkenlerde kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Bazı hastalıklar ve stres gibi çeşitli psikolojik sorunlar da kilo alımına sebep olan etkenler arasında yer almaktadır. Ancak stresten uzak bir yaşam kişinin kendi elindedir ve stresten uzak durarak ve kaçınarak psikolojik açından da rahat bir yaşam sürülebilir.

Günlük yaşamda pek çok olaydan kaynaklı stres durumu besin tüketimini etkilemekte ve dengesiz beslenme sonucu kilo almaya neden olabilmektedir. Stresten uzak bir yaşam sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Stresten Uzak Bir Yaşama Yer Verin

Stres günlük yaşamda özellikle iş ortamı ve çevredeki diğer insanlar ile iletişiminde sıklıkla karşılaşılmakta olan bir durumdur. Gün içinde istemeden de olsa mutlaka stresli bir ortamda bulunmaktayız ve bu durum bizi psikolojik olarak büyük oranda etkilemekte. Stresten uzak durarak daha sağlıklı ve daha formda bir yaşam sürebilirsiniz. Daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam için farklı hobilere yönelerek stresten uzaklaşabilirsiniz. Resim yapmak ve kitap okumak gibi farklı hobilere yönelerek hem stresten uzak bir yaşama kapılarınızı açabilir hem de kişisel gelişiminize ve el becerinize de katkı sağlayabilirsiniz.

Stres Anında Beslenmeye Dikkat

Bazı insanlar stresliyken beslenmelerine dikkat etmemekte ve normale oranla hem daha fazla hem de daha zararlı besinler tüketerek hızla kilo alımına yönelmektedir. Stres durumunda özellikle şekerli ve yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Çünkü yağ ve şeker kilo alımında büyük etkendir. Bunun yanı sıra kafein içermekte olan besinlerden de kaçınılmalıdır. Bitki çayları, sebzeler ve meyveler sağlıklı beslenme ve formunuzu koruma aşamasında sizlere büyük yardım sağlayacaktır. Bazı bitki çayları formu korumaya yardım ederken aynı zamanda sakinleştirici özellikleri ile stresten korunmaya da yardımcı olmaktadır.

Zengin vitamin ve potasyum içeren yiyecekleri tüketmeye önem verin. Dengeli beslenerek kilo alımını azaltabileceğiniz gibi daha fit bir görünüme sahip olabilir ve daha zinde bir yaşama kapılarınızı açabilirsiniz.