• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Stresinizi Ortadan Kaldıracak Yiyecekler

  • 1

Stresli olduğumuz zamanlarda kilo almadan bu dönemi atlatmamızda fayda var. Aksi takdirde depresyonda iken veya stres yaptığımızda tatlı bir şeyler atıştırmayı tercih ediyoruz. Fakat bu bizim en tehlikeli atlatacağımız dönemlerden biri olduğunu unutmayalım. Tatlı yerine çoğu zaman soframızda bulunan sebzelerden ve meyvelerden atıştırarak bu dönemi kilo almadan atlatabiliriz.

Genel olarak stresli veya depresyonda olduğumuzda çikolata, şekerlemeler gibi yiyecekleri tercih ederiz. Bunların yerine başka bir yiyecek ne olabilir? Stres atmamızı sağlayan yiyecekler neler?

Karnabahar

Karnabahar özellikle kış aylarında tercih ettiğimi sebze yemekleri arasında yer alıyor. Farklı türlerde pişirerek yemeyi tercih ettiğimiz karnabahar sayesinde stresiniz yatışabilir. İçerisinde bol miktarda lif bulunan yiyecek bağırsakları rahatlatma özelliğine sahiptir. Stresli geçirdiğimiz dönemlerde kabızlık yaşama durumumuz kaçınılmaz olabilir. Bu dönemde tercih edilmesi gereken yiyecekler arasında yer alarak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Ispanak

Ispanak çocukluk dönemimizden beri çizgi filmlerle bizlere sevdirilmeye çalışılan bir yiyecek olsa da oldukça vitamin içeren bir yiyecek. A, C ve K vitaminini içerisinde bulunduran sebze aynı zamanda folik asit bakımından da zengin diyebiliriz. Hormonlar genel olarak böbrek üzerinde toplanır ve stresli olduğumuz dönemlerde bu hormonlar harcanmaya başlanır. Stresli zamanda beslenme listenize ıspanak ekleyerek kaybettiğiniz vitaminleri bünyeye geri kazandırabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği içerisinde bol miktarda çinko bulunur. Stresli geçireceğimiz dönem içerisinde bağışıklık sistemini dengede tutmak için tercih etmeliyiz. Hem de çittiğiniz esnada değişik bir terapi sistemi uygulamış olacaksınız.

Brokoli

Brokoli içerisinde portakaldan daha yoğun C vitamini mevcut bulunuyor. Yine bağışıklık sistemini ayakta tutmak adına, C vitamini almak için brokoli tercih edilebilir.

Maydanoz

Maydanoz içerisinde flavonid adı verilen stres önleyici bir etmen bulunur. Stresin yol açacağı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için kullanılabilecek muhteşem bir antioksidandır.

Diğer Besinler

Stres ile başa çıkmamıza yardımcı olacak birden fazla yiyecek mevcut bulunuyor. İçeriğinde bulunan vitaminler ve etmenler sayesinde sizde sakin kalabilir hem de kilo almanızı önleyebilirsiniz. Bunlardan birkaç tanesi de aşağıda bulunuyor.

  • Ceviz
  • Yumurta
  • Sızma zeytinyağı
  • Kereviz
  • Süzme peynir