• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Stres Cilt Güzelliğinizi Etkilemesin!

stres
  • 1

Her gün neler yaşamıyoruz ki? Başımıza gelen tatsız olaylar, işteki baskı veya yoğun tempo, çocuklar, okul, aklımıza takılan şeyler ve dahası… Strese neden olan her neyse, zamanla cilt güzelliğinizi etkiliyor. Stres, uykumuzdan ediyor, doğru beslenmemizi önlüyor, hormonal düzenimizi bozuyor ve mutsuzluğa itiyor. Gün içinde yaşadığımız tüm bu olaylar biz farkında olmadan cildimizde yogunluğa, solgunluğa ve çabuk yaşlanmaya davetiye çıkarıyor. Peki stresin cildimizde neden olduğu hasardan kurtulmak için alabileceğimiz önlemler neler?

1. Rahatlama ve Sakinleşmek için Alternatif Yollar

Günün stresini ve yorgunluğunu fiziki olarak üzerimizden atmanın yanı sıra, zihin ve ruh olarak da rahatlayıp beynimizi sakinleştirmek için mutlaka sakinleşmeye ve rahtalamaya zaman ayırmalıyız.

Dinlendirici Müzik veya Sesler

Rahatlama ve sakinleşme için yağmur sesi, şömine sesi veya kuş sesleri gibi ambient sound denilen tarzda sesler dinleyebilirsiniz. Telefonunuzdan yağmur sesini açıp uzanın. 15 dakikayı kendinize ayırın, kapatıp gözlerinizi sakinleşmeye çalışın. Bunun için size rainfor.me sitesini tavsiye ederim. Siteyi açtığınızda arka planda hafif gök gürültülü bir yağmur sesi çalmaya başlayacak.

Yoga

Rahatlama ve sakinleşme sağlayıp aynı zamanda vücudu esnetip çalıştıran güzel bir spor. Youtube’dan bulabileceğiniz basit yoga hareketleriyle siz de bu müthiş sakinliğin içine girin. Bir süre sonra sizi ne denli rahatlattığını fark edeceksiniz.

2. Yeterli Dinlenme

Cildimizi etkileyen stresten kurtulmanın bir diğer yolu da yeterli dinlenme. Stres yanında uykusuzluğu veya uyku düzensizliğini getiriyor. Uyku Cilt Güzelliğimizi Etkiler Mi yazısında bahsettiğimiz gibi 8 saatten az bir uyku cildin kolajen yapısını bozup sarkma ve kırışıklıklara yol açıyor.

Uyku düzensizliğini kontrol altına almak için rahatlama ve sakinlik çok önemlidir. Bunun yanı sıra daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacak bitkisel çayları önerebiliriz. Örneğin Melisa çayı bu konuda etkili bir rahatlatıcıdır ve güzel bir uyku uyumayı kolaylaştırır.

Aynı zamanda uykunuzu getirecek fısıltı sesleri de dinleyebilirsiniz. Bu fısıltı sesleri inanılmaz geniş bir kategoride on binlerce video  ile sizi bekliyor. Youtube’a ASMR yazıp ararsanız, fısıltı ve benzeri uyku getiren ve rahatlamayı kolaylaştıran videolara ulaşabilirsiniz.

3. Cildinizin Yağ Dengesi Değişti Mi?

Çoğu insan stresli zamanlarda cildinin normalden fazla yağlandığından ya da tam aksine kuruduğundan şikayetçi. Peki sizde durum nasıl? Yoğun stres dönemlerinde cildinizin yağ değişimini kontrol edip buna uygun bir bakım uygulamak yararınıza olacaktır. Yağlı cilt için uygun ürünler cildinizi kuruturken, stresle beraber cildiniz birden kurursa, bu kez kullandığınız ürünler cildinize zarar vermeye başlar.

4. Beslenme Düzenini Takip Edin

Stres zamanlarında hepimiz tatlıya yönelme eğiliminde oluruz. Mutsuzluk oranımız arttığı için beynimiz serotonin salgılarayarak geçici bir mutluluk vermek ister. Önceki metabolik deneyimlerimizde, bizi vücutta serotonin miktarını artıran çikolata gibi tatlılara yönelmemiz için tetikler.

Böyle zamanlarda dozajı aşmamaya dikkat etmeliyiz. Özellikle eklenmiş şekerin zararları konusunda bilgi sahibi iseniz, cildinize ve sağlığınıza ne gibi tehditleri olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgi almak için Şekerin Sağlığa Zararları konumuzu okuyabilirsiniz.

5. Sabır, Zaman ve Olumlama

Stresin nedeni sabırsızlığımız olabiliyor. Zamanla düzeldiğini, her şeyin rayına oturduğunu gördüğümüzde keşke kendimi böyle sıkmasaydım dediğiniz olmuştur. Bu nedenle olaylara daha pozitif yaklaşmaya, stresin cildiniz ve sağlığınız üzerinde negatif etkileri olduğunu unutmamaya çalışınız. Mutlulukla Kalın!


ETİKETLER