• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sperm Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

  • 1

Erkeklerde ergenlik döneminde başlamakta olan sperm hücreleri üreme hücresi olarak bilinmektedir. Spermlerde yumurtayı döllemek için tek bir sperm bile yeterli olabilmektedir. Bazı durumlarda cinsel ilişki esnasında sperm sıvısının içerisinde yer almakta olan maddelere karşı kadında sperm alerjisi durumu gözlemlenebilmektedir.

Sperm alerjisi genel olarak ilk ilişkilerde ortaya çıkıyor olsa da bazen ileriki dönemlerde de ortaya çıkabilmekte ve bazen tüm vücutta bazen de sadece vajina ve vajina etrafında alerji meydana gelebilmektedir. Sperm alerjisi genellikle 1 gün içerisinde geçebilmektedir.

Sperm alerjisi gibi bir sorun ile karşılaşılması durumunda ilk olarak öncelikle cilt testleri yapılarak alerjinin hangi sebepten dolayı kaynaklanmış olduğu tespit edilir. Bazı durumlarda kullanılmakta olan krem ve diğer maddeler de alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Tedavi sürecinde alerjinin neden kaynaklandığının bilinmesi kalıcı çözüm üretebilmek açısından büyük önem taşımaktadır.

Sperm Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler

Sperm alerjisi gibi bir durum ile karşı karşıya kalıyorsanız bunu önlemenin birkaç basit noktası bulunmaktadır. Prezervatif ile korunma sağlayarak spermin vajina içerisine girmesi önlenebileceği gibi aynı zamanda korunma yöntemi ile ilişkiye girilmesi de sperm alerjisine karşı alınabilecek başlıca basit önlemler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra uzman bir doktordan yardım alarak tedavi süreci içerisinde ilişki öncesinde kullanılmakta olan alerji ilaçları da bulunmaktadır. Bu ilaçların doktor gözetiminde kullanılması ve kullanım dozuna uyulması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Alerji iğneleri ile derinin alt kısmına az miktarda sperm enjekte edilerek de tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yönteminde çiftler korunmasız olarak cinsel ilişkiye girebilmektedir.

Sperm alerjisi olan çiftlerin korunmalı olarak cinsel ilişkiye girmesi gebelik şansını da düşürmektedir. Ancak uygun tedavi yöntemi ile gebelik elde etmek mümkündür.

Sperm Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında meydana gelmekte olan sperm alerjisi genel olarak vajinada şişme, kaşıntı, ağrı ve kızarıklık gibi belirtiler göstermektedir. Bunun yanı sıra vücudun diğer bölümlerinde alerji belirtileri gözlemlenebilmektedir. Gözde meydana gelen kaşıntı, nefes darlığı ve yüz bölgesinde meydana gelmekte olan şişlikler sperm alerjisinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.