• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sonbahar Aylarında Bağışıklığı Artıran Besinler

  • 1

Sonbahar ayları tam ne giyeceğimizi bilmediğimiz zamanlardır. Bu nedenle hastalıklar çoğalıyor, kendimizi daha iyi bir şekilde besleyerek korunma zamanı geldi. Kışa girerken doğal besinler sayesinde hastalıksız atlatmak istemez misiniz?

Mikropların kol gezdiği bir dönem içindeyiz. Kışa hazırlık aşamasında bağışıklığı artıran besinlerle daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Gelin birlikte vücut direncini nasıl artırırız, soğuk algınlığı ve gripten nasıl korunuruz bir göz atalım.

Sambucus Nigra (Kara Mürver)

Halk arasındaki adı kara mürver olan bitki bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için oldukça elverişli bir besin.

Çinko

Çinko insanın yaşamında önemli bir yere sahip olan besleyici maddeler arasında yer alıyor. Bağışıklık sistemini dengede tutan çinko, hormon ve bağışıklık sistemi için oldukça gerekli bir vitamindir.

Demir

Enerji metabolizmasına destek olan ve insan vücudunda mutlaka olması gereken besin kaynakları arasında yer alıyor. Vücudu dinç tutmak, bağışıklığı kazanmak için gereklidir.

B12 Vitamini

Sonbahar aylarında yaşanan bitkinliği ve halsizliği üzerinizden kaldırmak için gereklidir. Vücutta enerji gereksinimi gidermede yardımcı olan besin kaynakları arasında. Enerji alımına destek olmak, sinir ve beyin hücrelerini destekleme, bağışıklık sistemini ayakta tutmak için önemlidir.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı günümüzde birçok alanda kullanılan şifalı bitki yağları arasında yer alıyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, alerjik rinit tedavisinde kullanılıyor, kolesterole, kan şekerini düzenlemeye ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kış aylarına hasta girmemek için de çörek otu yağı önerilir.

Zerdeçal

Zerdeçalın içeriğinde ki kurkuminoit gibi benzer maddeler mevcut bulunmaktadır. Sağlığın birçok alanında faydalı olan besin kaynağı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek içinde etken bir bitkidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve sonbahardan kış aylarına geçiş yaparken daha zinde bir vücut ile hava değişimine girmenizde fayda var. Gerekli vitaminler ve bitkiler sayesinde kendinizi de daha iyi hissedeceksiniz.

Diğer yandan ise hava koşullarına uygun giyinmek gerekir. Aksi durumda gün içinde yaşanan hava değişimleri nedeni ile hastalık kaçınılmaz oluyor. Sizde aile hekiminize testler yaptırarak vücudunuz için eksik vitaminleri tamamlayabilirsiniz.