• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Korunma Önerileri

  • 1

Mevsim değişikliği nedeni ile pek çok kişide soğuk algınlığı ve halsizlik gibi belirtiler gözlemlenmekte. Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu durum her an bizim de başımıza gelebilir. Ani hava değişimleri ve yaz ayından kış ayına geçiş dönemi farkında olmadan pek çok kişinin sağlığının ciddi derecede etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Soğuk algınlığına karşı evde uygulayacağınız birkaç doğal yöntem ve beslenme düzeni ile hastalıklara karşı tedbir alabilmek mümkün. Özellikle C vitaminini desteklemekte olan yiyeceklerin bol tüketimi soğuk algınlığına karşı korunma konusunda büyük derecede yardımcınız olacaktır. Beslenme ve vitaminlerin yanı sıra kalabalık olan ortamlardan uzak durmak ve düzenli olarak egzersiz yaparak vücudu temiz tutmak da soğuk algınlığına karşı alınacak başlıca tedbirler arasında yer almaktadır.

Vitamin Ağırlıklı Beslenmenin Faydaları

Beslenme düzeninde bol sebze ve meyve tüketerek vitamin ağırlıklı beslenebilir ve bu sayede pek çok hastalığa karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz. Vücudunuzun vitamin almasına yardımcı olan meyve ve sebzeler vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzun direnç kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda çok daha sağlıklı bir yaşam sürmenize de katkı sağlamaktadır. Bazı kişiler meyve tüketiminde kabuklarını soyarak yemeyi tercih etmektedir. Ancak vitamin açısından pek çok meyvenin kabuklu olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Bol Su Tüketiminin Faydaları

Su sağlık ve yaşam açısından oldukça önemlidir. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için günde en az 8 bardak su tüketilmesini öneriyor olsa da bu pek çok kişi tarafından dikkate alınmamaktadır. Yaz aylarında genel olarak soğuk su tüketilmektedir. Soğuk su boğazlara zarar verebileceği gibi aynı zamanda pek çok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Bu sebepten dolayı ılık su tüketimi özellikle mevsim değişikliklerinde hastalıklardan korunma açısından büyük önem taşımaktadır.

Bol su tüketimi aynı zamanda vücutta meydana gelen ödemlerin atılmasına da yardımcı olarak kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlar. Böbreklerin sağlıklı ve düzenli olarak çalışması için günlük su tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca cildin daha parlak ve güzel görünmesi için de bol su tüketimi oldukça yararlıdır.