• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecekler

  • 1

Bilindiği gibi her besin aynı şekilde kolay kolay sindirilememektedir. Böyle olunca sindirim konusunda çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu problemlerden bazıları hazımsızlık ve şişkinliktir. Bunların yanına bir de gaz problemi eklenebilir. Sebebine gelecek olursak günümüzde organik ürünlerin gün geçtikçe yok olmaları ve sürekli olarak katkı maddeli ürünlerin tüketimini bir neden olarak gösterebiliriz. Yine de sizlere sinirimi kolaylaştıracak doğal sayılabilecek ürünler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aynı zamanda bilgi verdiğimiz ürünlerin en doğalını bulmaya çalışırsanız sizin ve sindirim sisteminiz açısından daha iyi olacaktır.

Bu Yiyeceklerden Bazıları; Pirinç, Zencefil, Nane Çayı

Nane çayı ve zencefil tüketildiğinde sanki midenin yardımcı elemanları gibi hizmet vermektedirler. Mesela nane çayı karın ağrısı olduğu zaman tüketmenizi tavsiye ettiğimiz ürünlerden. Zencefil ise yiyeceklerin sindiriminden tutunda boşaltımına kadar katkı vermektedir. Yediğimiz besinlerin mideden sindirilerek ince bağırsağa geçmesine yardımcı olan zencefil de sindirim sistemine büyük katkıda bulunan diğer ürünlerdendir.

Su ve Yağlar

Tüm bunların içerisinde sindirim konusunda uzman olan ve en önemli besinlere geldik. Bu besinler su ve yağlardır. Vücudumuzun büyük bölümün sudan oluştuğunu ve çoğu hastalıkta suyun çözüm sunabilecek mucizevi bir etkisi olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Bu yüzden sindirimi kolaylaştırma su tüketimi ile belirli bir seviyede yapılabilir. Sindirimin ve boşaltımın sıkıntılı olmasının sebepleri arasında gösterilen bir husus da az su tüketmektir.

Sindirimin baş rollerinden diğeri ise yağlardır. Sağlıklı ve organik yağlar vücudun her noktasında çeşitli görevler üstlendiği gibi sindirimde de önemli bir rol üstlenmektedir. Yağlar sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Mesela sindirimle alakalı sıkıntıları olan kişilere zeytinyağı önerisi yapıldığını mutlaka görmüşsünüzdür.

Beslenmede Doğallık

Her ne olursa olsun vücut dengeniz sindirim sisteminden boşaltım sistemine, damar sağlığından kalp sağlığına, akıl sağlığından cilt sağlığına kadar doğal beslenme ve katkısız maddelerle sağlanabilmektedir. Ne kadar organik ürünlerle beslenirseniz o kadar sağlıklı ve zinde olacağınıza inanabilirsiniz. Sindirim sisteminin temel yapı taşlarından olan su genellikle organik bir yapıda olduğu için zirvede bulunmaktadır. Bu yüzden sindirim sisteminiz için bol bol su için sağlıklı sindirim sistemi demek su demektir.