• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Selfie Çekmek Zararlı Mıdır?

  • 1

Günümüz teknolojisi ve akımları büyük bir çılgınlıkla yoluna devam etmektedir. Değişik uygulamalar yüzünden gece yarası hayali oyun karakterlerini gerçek hayatta telefonuyla arayan insanlardan tutunda fotoğraflarını sosyal medya platformuna yüzlerce resim yükleyip tek bir beğeni almadı diye intihar eden kıza kadar çok sayıda çılgınlık gündemimize geliyor. Bu çılgınlıklar arasında yeni çıkan ve son zamanlarda bayağı yaygınlaşan bir durumdan bahsedeceğiz. Bu durum aslında bir moda değil bir kanun olarak geçerlilik kazandı desek pek de yalan olmaz.  Bu çılgınlığın adı cep telefonlarının ön tarafında bulunan kameralarla yapılan özçekim çekim yani selfie adı verilen akım.

Selfie Hakkında Bilinmeyenler

Günümüz gerçeği olan selfie hakkında bilinmeyen ve hayati önem taşıyan birçok bilgi bulunuyor. Bu bilgilerden bazılarına bu yazıda yer vermeye çalışacağız. Ancak selfie hakkında bilinmeyenlerin çocuklar için olmadığını ve bütün insanlığı kapsadığını bilmenizi istiyoruz. Öncelikle birçok psikolog selfie adı verilen çekimin insanlarda psikolojik baskı oluşturmasından bahsediyor. Bunun yanında ise selfie kolaylığı sayesinde kendi resimlerini günde binlerce kez çeken insanlar bu resimleri saatlerce de değişik efektler kullanarak düzenliyor. Hal böyle olunca ayna karşısında mutsuzluklar oluşması resimlerin gerçek hayattan bağımsız olması kaçınılmaz oluyor. Bireyde oluşan psikolojik baskı zamanla hayatına da yansıyor. Bu da karşımıza her an olabilecek bir saç bozulması yüzünden bile gününün berbat geçeceği insanları beraberinde getiriyor.

Selfie ve Bencillik Duygusu

İnsan psikolojik yapı olarak hassas ve çabuk etkilenen bir varlıktır. Kişinin kendi telefonunun ön kamerasında kendini görmesi ve sürekli olarak çeşitli filtrelerle düzenleme bencillik duygusunu artıracak ve kişinin karakterini değiştirebilecektir. Ayrıca psikolojik olarak hayatında kendi yüzünü ayrı bir yere koyacak olan kişiler depresyonlara aynı zamanda hayattan kopmalara daha yatkındır. Bazen çok basit travmalar yüzünden televizyonda ne tarz sıkıntıların insanların başlarına gelebildiğini görmekteyiz. Üstelik selfie çekerken uçurumdan düşüp ölen genç gibi yüzlerce anlamsız sebepten ölen gençler her geçen gün insanların bu konuda ne kadar dikkatli olmaları gerektiği konusunda yeterli ip ucunu vermektedir. Teknoloji ve akımlar hayatınızı derinden etkilemesin.