• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Şekerin Sağlığa 7 Zararı

şeker
  • 1

Şekerin Sağlığa 7 Zararı

Şekerin vücudumuza girdiği pasta, kola, çikolata gibi kaynakların yanı sıra, çayımıza attığımız beyaz şeker, doğal olmayan meyve suları, bisküviler gibi sayısız besin aslında sağlığımızı ciddi oranda tehdit ediyor. Kan şekerini bir anda yükseltip organ sağlığımızdan tutun da cilt güzelliğine kadar bir çok zarara neden olan şeker, aynı zamanda çok hızlı kilo almanın da bir diğer sebebi. Hani ne kadar az yesem de gitmiyor denilen göbek var ya, büyük ihtimalle şeker nedeniyle orada!

Şekerin zararlarına geçmeden önce size çok şaşıracağınız bir gerçekten bahsetmeme izin verin. Sizce bir insanın günlük şeker ihtiyacı ne kadar? 200 gram? 100? 50?

İnsanın Günlük Şeker İhtiyacı

Amerikan Heart Association’a göre günlük tüketmesi normal sayılabilecek şeker miktarı:

Kadınlar: 24 gram.

Erkekler için ise 36 gram.

Kaç Gram Tüketiyorsunuz?

Normal bir insanın yılda yaklaşık 28 kilo şeker tükettiğini biliyor muydunuz? Bu da günlük 76 grama denk geliyor. Yani normalde tüketmeniz gereken maksimum değerden 3 kat fazla! Sağlığımızı nasıl yıprattığımızın farkında mıyız?

Gün içerisinde yediğimiz ekmekten, simite, sebzelerden fast fooda kadar hemen her besinde şeker bulunuyor. Örneğin 1 dilim ekmekte ortamala 3 gram şeker bulunur. Bir hamburgerde ise bu değer 8-10 gramı buluyor.

İçtiğimiz 1 kola içerisinde 28 gram yani yaklaşık olarak 7 küp şekere denk oranda şeker bulunur. Sadece 1 adet kola içerek bile günlük limiti aşıyoruz.

Aslında Hiç İhtiyacınız Yok!

Doğal şeker alımınız yeterli ve sağlıklı seviyede olduğunda, aslında doğal olmayan, eklenmiş şeker dediğimiz şekerden kullanmanıza hiç gerek yok. Ne kadar az tüketirseniz, o kadar sağlığınıza yatırım yapmış olursunuz. Doğal beslenmek ve şekeri doğal yoldan almak çok önemli.

Şekerin Sağlığa Zararları Neler?

Şeker hakkında biraz bilgilendik. Şimdi şeker sağlığımıza ne gibi etkiler bırakıyor gelin görelim:

1. Yüksek Kaloriye Sebep Oluyor

Eklenmiş şeker, içerisinde başka hiç bir faydalı bileşen bulundurmaz. Tek yaptığı size yüklediği kaloriyle kilo almanıza neden olmaktır. Boş kalori diye de anılan bu tip bir besin, ani bir kalori yüklemesi yapıyor. Gün içinde bunu harcayamadığımızdan direk yağ olarak depolanıp, şekerin artık vücudumuzun bir parçası olmasına neden oluyor.

2. Diş Ömrünü Kısaltıyor

Gün içerisinde tükettiğimiz besinler dişlerimizde bakteri oluşumuna neden olur. Dişlerimizi fırçalasak da bu bakterilerin tamamen yok edilmesi çok zordur. Dişlerimizdeki bakteriler şeker gibi çok kolay sindirebilecekleri bir enerji verici besin ile karşılaştıklarında aktiviteleri yüksek oranda artıyor, çoğalıyorlar ve kısa sürede dişlerimize kalıcı hasar veriyorlar.

Sonra gelsin dolgular, gitsin kanal tedavileri…

3. Karaciğer Yağlanmasına Neden Oluyor

Şeker vücudumuza girdiğinde iki ana bileşene ayrılır: Glikoz ve Fruktoz. Glikoz zaten hücrelerimizde bulunur ve vücudumuz tarafından üretilir. Ancak fruktoz hiç de masum bir bileşen değildir!

Karaciğer daha sonra kullanmımız için glikojen barındırır. Fakat yeni fruktoz geldiğinde karaciğerde yer yoksa vücut fruktozu yağa çeviriyor ve bu da karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Bildiğiniz gibi bu hiç de iyi bir durum değil ve sayısız sağlık sorununa neden olan çok ciddi bir problem.

4. İnsülin Direncinin Oluşmasına Yol Açar

İnsülin vücudumuzda bulunan en önemli hormonlardan bir tanesi. İnsülin kan şekerinin hücrelerde işlenmesini ve yakılmasını sağlar, böylece kanda yüksek oranda glikoz birikmez. Eğer kandaki glikoz oranı çok yükselirse bu körlüğe kadar giden bir çok problemi ortaya çıkarır.

Fazla şeker tüketimi insülin direncinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Tip 2 Diyabet hastalığının ortaya çıkma sebeplerindendir insülin direnci, unutmayalım!

Kalp hastalığından obeziteye kadar bir çok sorun insülin direnciyle ilişkilendirilmektedir.

5. Kansere Neden Olabilir!

Sürekli yükselen bir insülin değerine sahip olmak kansere yakalanmanıza neden olabilir! Yapılan araştırmalar daha fazla şeker tüketen insanların kansere yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Aynı zamanda kanser hücrelerinin beslenmesi de şeker tüketimiyle ilgilidir. Bu nedenle kanser ile şeker arasında bir bağlantı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

6. Daha Fazla Yeme İsteği Uyandırıyor

Obezite çağımızda çok yaygın. Hiç tatlandırılmış ve içerisinde bol miktarda eklenmiş şeker bulunan bir şey tükettikten sonra aniden acıktığınız oldu mu? Eğer cevabınız evet ise, kanıtlanmış bir şey yaşadığınızı söyleyelim.

NCBI’de yayınlanan bir araştırmaya göre, glikoz ile tatlandırılmış içecek bir gruba; fruktoz ile tatlandırılmış bir içecek diğer gruba verildi. Yapılan deney sonucu fruktozlu içecek içen katılımcılar diğerlerine göre daha açıkmış hissettiler.

Yani, eklenmiş şeker tükettiğimizde ortaya çıkan fruktoz beynimizde açlık sinyalini uyandırıyor diyebiliriz. Daha aç hissedip daha fazla tüketiyor, daha fazla tükettikçe şekerin verdiğinden kat kat daha fazlasını diğer besinlerden alıp şişmanlıyoruz.

7. Cildi Daha Hızlı Yaşlandırıyor

Aldığımız bazı şekerler kan akışına karıştıktan sonra kendini proteinlere yapıştırıyor. Bu olaya glikasyon deniyor. Bu yeni moleküler yapı cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olarak kırışıklık ve sarkmalara neden oluyor, cildin yapısını bozuyor.

Şeker, kalp hastalığı gibi bir çok önemli hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu yazıda olmayan daha bir çok zararı olduğunu lütfen unutmayınız.

Bu yazıyı okuduktan sonra her eklenmiş şeker içeren besin tükettiğinizde aklınıza bu yazının gelmesini ve elden geldiğince uzak durmaya çalışmanızı temenni ediyoruz. Sağlık ve güzellikle kalın!


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI