• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sabah Sporunun Faydaları

  • 1

Spor genel olarak hem sağlığa hem de dış görünüşe dayalı bir aktivite olmaktadır. Her gün en az 45 dakika yürüyüş yapmak dış görünüşe olduğu kadar sağlığa da yararı oldukça büyüktür. Sporun çeşitli dalları bulunmaktadır, bu dalların arasında günlük hayata en uygun olanı sabah sporu olmaktadır.

Sabah sporu hem çok faydalı olup hem de insanı enerji ile doldurmaktadır. Bu nedenle sabah sporu vazgeçilmez bir aktivite olması gerekmektedir. İnsan vücudu için hareket çok önemli olmaktadır, her türlü hastalığın önüne geçmek için bir önlem olarak söylenebilir.

Sabah Sporunun Nedenleri

Bir insanın sabah sporu yapması için birden fazla nedeni olmaktadır. Öncelikle sağlık için spor yapılması gerekmektedir, bunun dışında sabahın temiz havasını içine çekip gün boyu enerjik kalabilmek önemli bir etken olup, ciğerlerin sağlığı için de gereken bir unsur olmaktadır.

İnsanların sabah sporu yapmak için sebepler e ihtiyaç duymadan sadece kendisi ve morali için erken saatte spor yapması gerekmektedir. Her sporcu gibi insanların sadece spor değil beslenme şekline de dikkat etmesi gerekmektedir.

Sabah Sporu Ve Beslenme

Spor ve beslenme ayrılmaz bir ikili olmaktadır, spor yaparken aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Spor için sağlıklı beslenmek önemli bir etken olmaktadır. Sebze ağırlıklı beslenerek ve gün boyunca alınan kaloriye dikkat ederek sağlık ve spor dengesini sağlamak mümkün olmaktadır.

Sabah sporundan sonra mutlaka sağlam bir kahvaltı yapmak gerekmektedir, aksi takdirde vücut beslenmesini proteinlerden yapacaktır bu da vücutta protein eksikliğine sebep olabilir.

Neden Sabah Sporu?

Tabi ki gün boyunca fırsat olduğu süreler içerisinde spor yapmak faydalıdır fakat sabah sporu yapmak güne zinde başlamayı ve insanın mutluluk hormonunu yükseltmesinden dolayı hayata daha iyi bakmasını sağlamaktadır.

Hayata güzel bakmak ve pozitif enerji ile dolmak insanın hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Neden sabah sporu dendiğinde buna ‘sağlık için’ güzel bir cevap olabilir. Çoğu insan güzel sıcak yatağından çıkmaya üşenmektedir ancak ne kadar güzel bir hayatı uyku için kaçırdıklarının farkında değillerdir.