• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Plastik Kullanımını Azaltın

  • 1

Günlük yaşamda kişiler plastiğin ne kadar zararlı olduğunu bilse de plastik madde kullanımına maruz kalmaktadır. Plastik malzemeler kişilere kullanım kolaylığı sağlamakta olduğundan dolayı cazip gelmekte ancak plastik ürünlerin geri dönüşümü ve çözünmesi oldukça uzun bir zamanı kapsamaktadır.

Günümüzde özellikle davetlerde ya da doğum günü gibi organizasyonlarda plastik tabak, çatal ve bardak gibi maddeler sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanıldıktan sonra çöpe atılan bu maddeler doğada atık olarak kalmakta ve çözünmesi zaman kapsadığından dolayı çevreye büyük zararlar vermektedir. Bu sebepten dolayı plastik kullanımını en az seviyeye düşürmek sağlık açısından da büyük yarar sağlayacaktır.

Plastik Kullanımının Zararları

Plastikten üretilmekte olan maddeler petrol rafinerilerinde kullanılmakta olan ham petrolün işlenmesi sonucu artık olarak kalmakta olan malzemelerden yapılmaktadır. Plastik madde kullanımı hem kişi sağlına zarar vermekte hem de çevre kirliliğine yol açmaktadır. Plastik maddelere genel olarak tek kullanımlık ürünlerden meydana gelmekte ve kullanım sonrası çöpe atılmaktadır. Genel olarak sıklıkla kullanılmakta olan plastik poşetler çözülmesi en zor olan maddelerdir. Plastik poşetlerin çözünmesi yapılan araştırmalara göre yaklaşık 1000 yıl gibi uzun bir zamanı kapsamaktadır.

Plastik Madde Kullanımını Azaltma Yöntemleri

Günlük hayatımızın her alanında sıklıkla kullanmakta olduğumuz plastikleri dikkatli davranışlar sonucu hayatımızdan çıkartabilir. Plastik madde kullanımını azaltmanın başlıca yöntemlerine şöyle bir göz atacak olursak;

  • Marketlerde alışveriş esnasında bizlere verilen poşetleri almak yerine yanınızda sürekli olarak taşıyabileceğiniz yeniden kullanılabilir poşetler ya da alışveriş çantası bulundurun.
  • Plastik şişelerdeki suları tüketmek yerine cam şişe su tüketin ya da yanınızda su matarası bulundurun.
  • Strafor köpüklerden uzak durmanızda fayda var. Strafor köpükler hem sağlıksız hem de geri dönüşüm özelliği olmayan ürünlerdir.

  • Plastik çatal, tabak ve bardak gibi malzemelerden uzak durmanız hem sizin için hem de sağlığınız için büyük ölçüde önem taşımaktadır. Plastik malzemeler yerine cam malzemeleri kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
  • Kağıt peçete tüketimi yerine bez peçete kullanımı daha sağlıklı olmanın yanı sıra hem daha masrafsız hem de yıkayıp tekrar kullanılabilme özelliğine sahip olmaktadır.

ETİKETLER