• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pedikürde Sınırları Zorlayan Kurallar

  • 1

Kişisel bakım insanın hem kendisi hem de toplumdaki yeri açısından büyük önem taşımaktadır. Tırnak bakımı kişisel bakımda büyük önem taşımaktadır. Sağlık açısından da kişisel bakımın yeri oldukça önemlidir. Pedikür genel olarak en çok yapılan tırnak bakımıdır. Genel olarak bayan ya da erkek fark etmeksizin deriye batmış olan tırnakları düzeltmek ve nasırları yumuşatarak çıkartmak için pedikür uygulamasını tercih etmektedir.

Pedikür için kuaförden yardım alabileceğiniz gibi evde kendiniz de pedikür yaparak ayak bakımınızı kolay ve masrafsız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Pedikür yaparken dikkatli olmak ve kurallara uygun hareket etmek hem sağlığınız hem de tırnak görünümünüz açısından oldukça önemlidir.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Kuaföre gitmeye vaktiniz yoksa ve masrafsız bir şekilde evde kendiniz ayak bakımınızı gerçekleştirmek istiyorsanız birkaç pratik yöntem ile pedikür yapabilir ve sağlıklı ve güzel görünümlü ayaklara sahip olabilirsiniz.

Pedikür işlemine başlamadan önce tırnak diplerinizi iyi bir şekilde yumuşatmanız gerekmektedir. Ayaklarınızı ve tırnaklarınızı krem yardımı ile yumuşatabilirsiniz. Sonrasında ise sıcak su içerisinde ayaklarınızın daha da yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan tırnak dipleri çok daha kolay şekillendirilebilmektedir. Tırnak diplerinizde yumuşamakta olan ölü dokuyu temizledikten sonra tırnaklarınızı törpü yardımı ile törpüleyerek şekillendirmeniz gerekmektedir. Son işlem olarak da tırnaklarınızın daha bakımlı ve daha göz alıcı görünmesini istiyorsanız güzel bir oje seçimi ile tamamlayabilirsiniz.

Ayak Sağlığının Önemi

Ayak bakımı da el bakımı gibi büyük önem taşımaktadır. Ayak bakımının düzenli olarak yapılmaması tırnak batması, nasır ve daha pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Ayak sağlığında bazı tırnak batması gibi bazı sağlık problemleri doktora gitmeden de evde pedikür yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak pedikür uygulamasının hatalı yapılması ya da pedikür sonrası bakımın düzenli olarak yapılmaması sağlık problemlerinin daha da büyümesine sebebiyet verebilmektedir.

Ayak sağlığı ve ayak bakımında ölü derilerden kurtulmak ve ayaklarınızın daha yumuşak olmasını sağlamak için ayaklarınızı sık sık sıcak suya sokmanız ve bakım kremlerini kullanarak yumuşatmanız gerekmektedir. Vazelin ayakları yumuşatmak için en etkili kremlerden biridir.


ETİKETLER