• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Nar ve Cilt Güzelliğine 5 Faydası

nar
  • 1

Nar güzelleştirir mi? Bu soruya cevap bulabilmek için derinlemesine bakmak lazım. Nelere etki eder detaylıca araştırmak lazım. Sizin için hepsini biz yaptık, arkanıza yaslanıp güven içerisinde okuyabilirsiniz sevgili okurlar :) Nar, besin değeri konusunda zengin vitamin ve minerallere sahiptir. Nar; günümüzden çok uzun yıllar önce belirli hastalıklar için kullanılmıştır. Narın cilde faydaları da saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Günümüzde birçok kozmetik markası, organik ürünler öne sürmekte ve nar özünü, nar suyunu ürünlerine dahil etmektedir.

Narın Cilde Faydaları

1- Antioksidan

Narın cilde faylarının başında ilk sırada anti aging (yaşlanma karşıtı) etkisi vardır diyebiliriz. Yaşlanmaya başlayan cildin üzerinde oluşan olumsuz ve güzelliği kötü etkileyen leke ve kırışıklıkların azalmasında size iyi bir yardımcı olacaktır. Neden diye soracak olursanız; nar, hem yeni cilt hücresi üretiminde gerekli olan bileşenleri hem de var olanları iç ve dış etkenlere karşı korumak için yüksek etkiye sahip bir çok antioksidan içeriyor. (1)

2- Cilt Lekeleri ve Yaralar

Narı tüketimiyle cildiniz sivilcelerden arınır ve yaralarınızdan geriye kalan izler nar ile birlikte hafiflemeye zamanla da kaybolmaya başlar.

Yapılan araştırmalar, düzenli nar tüketildiğinde yara etrafında cildin çok daha hızlı iyileştiğini gösteriyor. (2) Herhangi bir ilaç, ürün kullanmadan sadece nardan faydalanmak istiyorsanız; narı meyve olarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Özellikle narı bol bulunduğu mevsimlerde tüketmek en faydalı olanı. Direk besin olarak faydalanmanız, sağlığınız için çok önemlidir. Narın bulunmadığı mevsimlerde ise cilt lekelerine karşı, güvendiğiniz ve doğallığından emin olduğunuz, ürünleri içinde nar, nar özü, nar suyu, nar yağı bulunan kozmetik markalarını tercih edebilirsiniz.

3- Yatıştırma ve Nemlendirme

Nar içerdiği pusinik asit, omega 5 yağ asidi ve küçük molekül yapısıyla cildi derinlemesine nemlendirir ve iritasyonları yatıştırmaya yardımcı olur. Kışın oluşan nem kaybını azaltmada etkilidir. Böylece cildin soğuğa karşı korunmasını sağlar.

Alakalı: Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

4- Sıkı ve Genç Cilt

Kolajenler cilt duvarımızı ören tuğlalardır. Kolajenler ve elastin sayesinde cildimiz elastikiyet özelliğine sahiptir. Kolajen üretiminin desteklenmesiyle cildimiz sıkı, gergin, pürüzsüz ve genç bir görünüm kazanır. Nar içerdiği bileşenler sayesinde hem kolajen yapısını bozan enzimleri yok eder, hem de elastin ve kolajen üretimini destekler. Böylesine etkilisi zor bulunur!

Cilt sıkılaştırıcı doğal çözümlerle ilgileniyorsanız Sıkı Bir Cilt için Doğal Maskeler konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

5- Hastalıktan Koruma

Mümkün olduğunca nar suyu içmekte oldukça faydalıdır. Nar sindirim sisteminizi düzenlemenize yardımcı olur ve sizi birçok hastalıktan uzak tutar. Kışın nezle olduğumuzda narın iyileştirici etkisini zaten çok rahatlıkla anlayabiliyoruz. Nar ve nar suyunu düzenli tükettiğinizde bağışıklığınız çok daha dirençli bir hale gelecektir. Hastalıklardan korunmak, şüphesiz cilt güzelliğini koruyup cildin hasar görmesini engellemek için en önemli yollardan biridir. (3)

Güzellik ve sağlıkla kalın!


ETİKETLER