• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mutfak Temizliğinde Hayat Kurtaran Tüyolar

  • 1

Evin en temiz, hijyen olması gereken yeri mutfak diye düşünüyorum. Sizde bana katılıyor musunuz? Mutfak beslenmemizi sakladığımız hazırladığımız yer olduğu için ekstra temizlik gerektiriyor. Kirli bir mutfaktan kim bir şeyler yemek ister ki. Elbette hepimizin mutfağı temizdir. Fakat bazen hijyeni kolay hale getiren tüyolar olabilir.  Mutfak temizliği için tüyolar hazırladık. Sizde daha temiz bir mutfak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tezgah Temizliği

Mutfakta en çok kullanılan ve temizlik isteyen yer tezgahlardır. Burada yapılan temizliğin biraz daha hassas olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü meyve ve sebzeler ile direk temas eden yerlerden bir yer tezgah. Kimyasal ürünlerle değil de daha doğal ürünler ile temizlik yapılarak gıda sağlığını da tehlikeye atmamalı. Burada karbonat kullanarak temizlik yapılırsa daha sağlıklı bir ortam hazırlanabilir. Hem de parlak bir tezgaha sahip olursunuz.

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı, soğuk kalması gereken gıdaları sakladığımız yerdir. Bu anlamda sirke ve karbonat dışında bir ürün kullanılmasına gerek yok. Hem doğal hem de pırıl pırıl yapacak bir yöntemdir.

Leke Kalan Porselen Fincanlar

Kahve zamanla porselenleri sarartmaya başlayabilir. Üzülmeyin, bunun çaresi de yine doğal bir yöntem olacak. Limon, sıcak su ve tuz ile porselenleri suda bekletirseniz sarılığı kısa sürede geçecektir.

Kireçli Çaydanlıklar

Musluk suyu zamanla çaydanlıklar içinde kireçlenmeler oluşturuyor. Çaydanlık içinde ki kireçlerin geçmesi için sirke kullanabilirsiniz. Nasıl mı? 2 su bardağı sirke çaydanlığa konulur. 10 dakika kaynatılan sirke kirecin geçesine yardımcı olacaktır.

Kesme Tahtalarının Hijyeni

Sağlık için hijyenik bir tahta istiyorsanız et tahtasının ayrı, sebze tahtasının ayrı olmasında fayda var. Temizlik yaparken ki hijyene dikkat ederken de karbonat ve limon suyu ile ovularak temizliği yapılabilir.

Su Lekeli Sürahi ve Bardaklar

Bardaklarınızda ve sürahinizde su lekesi mi kalıyor. Bunu daha parıl  parıl yapmak ve leke kalmaması için iri taneli tuzu sürahi veya bardakların içerisine atın. İçerisine su ilave ederek bir müddet bekletin. Diğer bir yandan sirke, su lekeleri geçirme konusunda da oldukça faydalı bir formül.