• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mülakata Çağrılmanızı Sağlayacak İpuçları

  • 1

Kariyeriniz ve hayalinizde işin temel altyapısı olabilecek mülakata çağrılmanızı sağlayacak ipuçları isimli bu yazımızda, mülakat öncesi ve sonrası neler yapmanız gerektiği hakkında fikir ve tavsiyelerde bulunacağız. Öncelikle, kendinize güvenmeli ve yetenekleriniz oranında bir iş beklentisi içerisine girmelisiniz. Aksi durumlarda hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

Mülakat Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Her mülakata çağrılan kişinin belirli kriter ve başarı oranına sahip olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İş başvurunuzun geçmişiniz ve tecrübelerinizle bütün olmasının yanı sıra sizle birlikte farklı alternatifler de bulunmaktadır. Bu sebeple, bir başkası ile yarışmadan önce kendinizle rekabete girmeli ve mülakat öncesi hazırlıklarınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Stresli olmamaya ve güler yüzlü bir tavır takınmaya dikkat etmelisiniz.

Araştırma Yapmalısınız

Başvuru yaptığınız şirket ya da firma hakkında araştırma yapmalısınız. Mülakat öncesinde ve sonrasında herhangi bir problem yaşamak istemiyorsanız, bilinçli ve akılcı bir yol izlemeniz ön koşulunuz olacaktır. Size yöneltilen soru ve her tutumun iş prensibi doğrultusunda olması gerektiğini bilmelisiniz Cevaplarınız ve bakış açınızla harikalar yaratabilirsiniz. Mülakata çağrılmak için neler yapılmalıdır? Konusunu geçtiğinize göre sonrası adına planlar yapabilir ve kariyerinize olumlu bir ivme kazandırabilirsiniz.

İşinizin Analizini Yapmaktan Çekinmeyin

Bir mülakat için en önemli aşamalardan olan analiz konusu, küçümsenmemesi ve üzerinde durulması gereken bir unsur olarak göze çarpmaktadır. İş başvurusu öncesindeki analiz ve detaycı yaklaşımlarınızın ekstra bir kazanım olduğunun altını çizmeliyiz. Farklı aday ve seçenekleri de değerlendirerek işinizin potansiyelini ölçebilirsiniz. Mülakat görüşmelerinde özgüven sahibi ve ılımlı bir tavır takınmaktan vazgeçememelisiniz. İşinizin analizi, sizlerin yetenek ve becerileri doğrultusunda şekillendiği sürece gereksiz kaygı ve strese kapılmaktan kaçınmalısınız.

Yetenekleriniz Ve Başarı Şansınız

Başvurunuz öncesi, her adayın belirli yetenek ve beceri doğrultusunda orada bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Başarı oranınız ve mülakattan geçmenizin getirebileceği her türlü olumsuzluktan kaçınmalısınız. Farklı iş ve alternatifleri de değerlendirerek motivasyonunuzu üst seviyede tutabilirsiniz. Mülakat görüşmesinde kendinizi doğru ve net şekilde anlatmaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız işin alanı dışında ekstra yetenek ve becerilerinizle de bu konuşmayı destekleyerek olumlu bir intiba bırakabilirsiniz. Mülakat için ipuçları hakkında son olarak altını çizmemiz gereken en önemli unsur ise; olumlu ya da olumsuz herhangi bir sonuçta hayal kırıklığına kapılmamanız ve yeni sorunlar ile yaşam enerjinizi aşağıya çekmemeniz olacaktır.