• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Meyve Suyu İle Nektarı Arasındaki Fark

  • 1

Günümüzde ki meyve sularında ki meyve oranı düşük seviyede mi? Meyve suyu ile meyve nektarı arasında ki fark nedir? Arasında ki farkı nereden anlarız. Meyve suyu mu sağlıklı, yoksa meyve nektarı mı?

Meyve Suyunda Ki Meyve Oranı Az Mı?

Meyve suyu denilince akla meyveden sıkılan suyun paketlenmiş hali geliyor. Meyve suyu içeriğine baktığımızda günümüzde ki meyve sularının içinde meyve oranının düşürüldüğü fark ediliyor. Doğru meyve suyunu nasıl bulabiliriz?

Yasal gerekliliklere göre meyve suyuna, meyve suyu denilmesi için içeriğinde bulunan meyve oranının yüksek olması gerekir. Meyve suyunda ki oranın %100’ün altında bulunması yasalara aykırı olup, satışı yasaklanmaktadır.

Meyve Suyu İle Meyve Nektarının Anlamları

Gıda Sektöründe meyve suyu için tanımlanmış 4 tabir bulunmaktadır. Meyve suyu, meyveli içecek, meyve nektarı ve meyve aromalı içecek olarak belirtilir.

Meyve suyunun içeriğinde %100 meyveden sıkılmış suyu bulunması gerekir. Yasalara göre kullanılan tabir ile oran tutmalıdır.

Meyve Nektarlarında ise % 25 veya %90 oranında değişkenlik gösterebilir. Bu uygulamanın yasal yolu meyve suyunun içerisine biraz su, nitrik asit ve şeker ilave edilmektedir.

Meyve suyu ile meyve nektarı için ortak yön ise raf ömrü uzatılması amacı ile içerisinde koruyucu madde değil de, pastörizasyon kullanılması oluyor.

Meyve suyu, meyvelerin suyundan elde edildiği için meyveden sıkılan suya en yakın, meyve nektarı da meyve suyuna en yakın içecekler arasında belirtilir.

Eğer doğal meyve suyu istiyorsanız ya evde kendiniz sıkacak ya da meyve suyu almayı tercşh edeceksiniz.

Meyveli içecek ve meyve aromalı içecekler ise içecekleri içeriğine tat kazandırmak için konulan meyve sularına denilir. Meyve nektarına yakın ürünlerdir. Meyveli içecekler içerisinde en az %10 meyve suyu mevcut bulunmaktadır.

Meyve Suyu Alırken Oranlara Dikkat Edelim

İçeceğiniz içecekte illa ki meyve tadı almak istiyorsanız, meyve suyu almaya dikkat edin. Ya da piyasa üzerinde çevrilen oyunlara kanmamak adına mutlaka içerisinde bulunan maddeler kısmından meyve oranı ne kadar olduğunu inceleyerek alışveriş yapmaya özen gösterin.