• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mevsimsel Alerjiyi Azaltmanın Yolları

  • 1

Bahar mevsiminde ve polen zamanında genelde bahar alerjisi yaşanır. Gözlerde kızarma, hapşırık, öksürük, halsizlik gibi bulgulara rastlanır. Bu durumda mevsimsel alerjisi yaşamış oluyorsunuz. Son zamanlarda her 5 kişiden 3 ünde rastlanan bu hastalık geçici bir süreçtir. Bu dönemlerde kendinizi kötü hissetmeniz doğaldır. Alerjisi olan kişiler genelde polenlerden, sigara dumanlarından, tozdan ve kirli havadan etkilenebilir. Değişen iklimler ise en önemli etkenlerdendir.

Yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyen alerji, ufak tefek dikkat etmeniz gereken şeylerle hafif atlatılabilir. Alerjiyi hafifletmek için ne yapmak gerekir?

Alerjenin en önemli hafifleten etkenleri beslenme stili oluyor. Bunun yanı sıra hayatınızda yapacağınız ufak tefek değişikler sayesinde bahar alerjisini hafif geçirebilirsiniz.

Mevsimsel Alerjiyi Hafifleten Besinler

Mevsimsel yaşanan alerjiyi hafif atlatmak, bünyeyi daha sağlıklı tutmak için dengeli beslenme ve vitamin, mineral açısından zengin besinler tüketmek gerekir. Alerjik sorunlar yaşamamak için tüketmemiz gereken besinler aşağıda ki gibidir;

  • C vitamini her zaman bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, limon, yaban mersini, çilek gibi besinlerden C vitamini alabilirsiniz. Her gün tüketmeniz gereken C vitamini alerjik semptomlarının azalmasına yardımcı olur. İlkbahar aylarında C vitamini alarak kendinizi alerjiye karşı koruyabilirsiniz.
  • Bağırsak sağlığı içinde alerjik sorunlarınız içinde probiyotik beslenmenin önemi büyük oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı bağırsaklara sahip bir birey gayet sağlıklıdır.
  • A vitamini açısından zengin besinler tüketilmeli. A vitamini açısından zengin yiyecekler betakaroten kaynağı içerir. Yani A vitaminin antioksidan öncüsü olarak gösterilen bu besinler, bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjik sorunlar yaşamanıza engel olacaktır. A vitamini sarı ve turuncu renkli yiyeceklerde mevcut bulunur.

  • Zerdeçal tüketimini bırakmayın. Zerdeçal son zamanların en çok tüketilen baharatları arasındadır. İçerisinde kurkimin maddesi mevcut bulunduğu için antienflamatuar etkisi yaratır. Buda alerjik semptomları önleyerek mevsimsel alerjiyi önler.
  • Propolis bağışıklık sisteminin gerekli duyduğu maddelerdendir. Alerjiyi önlemede yardımcı
  • Bunların yanı sıra gün içinde bol su tüketmek, düzenli uyku ve egzersizde bağışıklık sisteminize katkıda bulunacaktır. Eğer bu denilenleri yapıyor fakat alerjiniz geçmiyorsa uzman hekime danışmanızda fayda var.