• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Metobolizmayı Dengede Tutarak Kilo Verme

  • 1

Metobolizmanın düzenli bir şekilde çalışması için kişinin sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Metabolizma ne kadar iyi çalışırsa organlarımızın düzeni de bir o kadar iyi olur. Sadece kilo verme amaçlı değil de sağlıklı beslenme ve metabolik hızımızın dengeli olmasına da dikkat etmek gerekir.

Zayıflamak isteyen her kişi ilk olarak zayıflamak için ne yapacağına karar verir. Fakat bu yanlış bir tercihtir. İlk olarak metabolizmayı çalıştırmak sonrasında zayıflamak için yapılması gereken şeyleri yapmak gerekir. Bugün ki yazımızda hem metabolizmayı dengede tutacağız hem de nasıl kilo vereceğimizi konuşacağız.

Vücut Tipinize Göre Dengeli Bir Uygulama Yapın

Her vücut farklı bir şekilde işler. Durum böyle olunca her diyet programı herkese uygundur diye bir kavram bulunmamaktadır. Kendi vücudunuzu iyi tanımalısınız. Böylece vücut hızınıza ve tipine uygun bir diyet programı hazırlanması gerekir. Buna uygun konulan hedefe ulaşmak için en uygun diyet programını diyetisyenler yardımı ile hazırlayabilirsiniz.

Metabolizmayı bozan diyet programları yüzünden verilen kilolar diyet bittiğinde hızlı bir şekilde geri alınıyor.

Metabolizmayı Hızlandıran Doğal Yöntemler

Diyet programında metabolizmayı hızlandırmak adına ilk uygulayacağımız yöntem yeşil çay içmek oluyor. Yeşil çay vücut ısısının artışına neden olur. Durum böyle olunca kişinin vücudu daha çok yakar, yani metabolizma hızı artar. Aynı zamanda kabızlık sorunu çekenler içinde uygulanan yeşil çay uygulaması istenmeyen yağların yakılmasında da yardımcı olur.

Diğer bir yandan lifli gıdalar, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Pırasa, ıspanak, karnabahar, brokoli, yulaf ve kepekli tahıllar gibi yiyeceklerde mevcut bulunuyor.

Posası olan yiyeceklerde metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında yer alıyor. Portakal, limon, mandalina, greyfurt, kayısı gibi yiyeceklerde bulunur.

Kilo vermek ve metabolizmayı dengede tutmak adına protein ağırlıklı beslenmekte fayda var. Proteinli besinler sayesinde de vücut dengeniz bozulmadan kilo vereceksiniz.

Diyet programınız içinde yağ yakan ve gece bile metabolizmanın çalışmasını sağlayan yiyecekler tüketmelisiniz. Sadece yiyecek içecek ile kilo verilmez. Bunların yanı sıra düzenli bir şekilde spor yapmanız, bol su tüketmenizde kilo vermeniz adına oldukça önemli bir yere sahiptir.