• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Metabolizmayı Hızlandırmanın 5 Yolu

metabolizma hızlandırma
  • 1

Kilo vermek istiyorsanız ya da formunuzu korumak için bünyenizi harekete geçirip olağandan daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, hızlı bir metabolizma tam aradığınız çözüm! Metabolizmayı hızlandırmak demek, otururken bile daha fazla kalori yakmak demek. Spor yaparken ve hatta uyurken… Kimi insanlar çok hızlı bir metabolizmaya sahip olduklarından, sizle aynı miktarda kalori alsalar bile hiç kilo almazlar. Metabolizmayı yavaşlatan bir çok etken bulunmakta ancak bu yazımızda sizi en hızlı şekilde çözüme ulaştıracak basit metabolizma hızlandırma ipuçlarına yer vereceğiz. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden Francesco Celi açıklıyor.

Soğuk Bir Oda

Evinizin sizi hasta etmeyecek sıcaklıkta, biraz serin olması metabolizmanızın daha fazla çalışmasına neden olur. Vücudunuzu belirli bir ısıda tutmaya çalışan metabolizmanız daha fazla kalori yakar. Francesco, gün içinde veya uyurken daha serin bir ev ortamında ya da odada bulunmanın kalori yakımını hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olacağını söylüyor.

Ayrıca yapılan araştırmaya göre, daha serin ortamlarda bulunmak gün içinde o ortamları terk etseniz de kalori yakım hızınızda bir artışa neden oluyor.

Eğer eviniz yeterince sıcaksa ve üzerinizdekiler fazlalıksa biraz serinlemek iyi gelebilir.

Yeterli Uyku

Uyku düzeninin bozulması veya ihtiyacınız olandan daha az uyumaya başlamanız durumunda metabolizmanız frenlemeye başlıyor. Metabolizmanız uykusuzluk neticesinde zayıfladıkça da yediklerinizin yağ olarak depolanma oranı daha da artıyor.

Metabolizmanızın uykuya bağlı yavaşlamasını önlemek için günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösteriniz.

Uykunuzu sabahları değil, vücudunuzun hormon salgıladığı gece saatlerinde uyumalısınız.

Rahatsız edilmeyeceğiniz, karanlık, havalandırılmış ve rahat bir ortam mükemmel uyku için olmazsa olmazlardan.

Egzersiz ve Ağırlık Çalışmaları

Ağırlık çalışanların metabolizmalarının yaklaşık 48 saat boyunca yüksek hızda çalıştığını biliyor muydunuz? Bugün sıkı bir ağırlık çalışması yaptıysanız, bundan sonraki 48 saat boyunca metabolizmanız yüksek hızda çalışarak sürekli yağ yakıyor!

Egzersiz çalışmalarınıza biraz ağırlık kaldırma hareketleri ekleyin. Dilerseniz kendi vücut ağırlığınızı kullanarak bu ağırlık çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tavsiyemiz farklı ağırlıklarda bir dumbell ağırlık setine sahip olmanız.

Kafein : Kahve

Kafeinli içeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı ve bir çok sağlık faydası olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Özellikle “sade” kahve (şekersiz, katkı maddesi olmayan) metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakımını kolaylaştırır. Burada dikkat etmeniz gereken 2 şey var.

1- Şeker içermeyen kahve tercih etmek,

2- Çok fazla kahve veya kafein içeren ürünler tüketmemek. Çünkü aşırı kafein sinir sistemini bozup, kalp çarpıntısına bile neden olabilir.

Baharat ve Acı

Acı ve baharatların çoğunda bulunan Capsacian molekülleri, yağ yakımı hızlandırır ve vücut sıcaklığını yükseltir. Acı biber veya acı baharatlar metabolizma hızını belli bir seviyede hızlandırır. Ancak iştahı açtıkları da başka bir gerçek…

Benzer içeriklerin mail adresinize gelmesini isterseniz, hemen sitemize abone olun!