• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Melisa Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 1

Limonu andıran kokusu ile bilinmekte olan melisa bitkisi genel olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir. Melisa bitkisi soğuklara dayanıklı bir bitkidir ancak yine de yetiştirilirken çok soğuk alarak donmamasına karşı tedbir ve önlem alınmalıdır. Melisa bitkisinden elde edilmekte olan melisa çayı bitkilerin kurutulması ile elde edilmektedir ve bu çayın insanlar üzerinde sakinleştirici bir özelliğe sahip olduğu tıbbi açıdan da pek çok şeye faydası olduğu bilinmektedir. Ancak yediğimiz ve içtiğimiz her nesnenin bir yan etkisi olduğu gibi melisa çayının da fazla tüketimi sonucu yan etkileri görülebilmektedir. Özellikle hamile bayanların ve çocukların kesinlikle doktor bilgisi dışında melisa çayı tüketimi önerilmemektedir. Tansiyon hastalarında melisa çayı tüketimi baş dönmesi gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Melisa Çayının Faydaları

Güzel bir kokuya ve lezzete sahip olan melisa çayı pek çok fayda sağlamakta ve bu sağlamakta olduğu faydalar ile de pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Melisa çayı sakinleştirici özelliği ile stres atma, uyku problemlerine karşı rahatlamalar sağlamakta ve iştah açıcı özelliğe sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra daha pek çok özelliği bulunmakta olan melisa çayı idrar yolu enfeksiyonu ve göz tansiyonu gibi sağlık problemlerinde de büyük etki göstererek fayda sağlamaktadır. Yaraların hızlı bir şekilde kapanması için de melisa çayı tüketebileceğinizi biliyor muydunuz? Melisa çayı yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Melisa çayı yılın her mevsimi kolay bir şekilde bulunabilmektedir ve şifalı bitkiler arasında yerini alarak aktarlarda da satışa sunulmaktadır.

Melisa Çayının Tüketimi

Melisa çayı yapımı zahmetsiz ve oldukça kolaydır. Daha önceden kurutulmuş olan melisa bitkilerini kaynar suya ilave ederek 10 ile 15 dakika gibi bir süre çayın dem alması gerekir. Melisa çayı tercihe göre soğuk ya da sıcak olarak içilebilmektedir. Çayın daha lezzetli olması için ise taze olarak demlenmesi ve bekletilmemesi önerilmektedir. Bekletilen çayda acı bir tat oluşabilmekte bu da çayın tadını bozabilmektedir. Ayrıca melisa çayı kurutulan bitkiden yapılabileceği gibi taze melisa yapraklarından da yapılabilmektedir.