• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Matcha Çayı Faydaları

  • 1

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz oldukça popüler çaylardan biri matcha çayı oldu. Çay ağacının kurutulması ile elde edilen matcha çayı oldukça değerli bir çay çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü bir antioksidan görevi gören çay aynı zamanda uzman diyetisyenler tarafından da zayıflamak için tavsiye ediliyor. Peki, matcha çayı neye iyi geliyor? Faydaları neler? Nasıl tüketilmeli?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen matcha çayı sadece çay çeşidi olarak değil, keklerde, pastalarda ve kahvelerde karşımıza çıkıyor. Matcha çayı bildiğimiz yeşil çay ile aynı şeyden elde edilen bir türdür. Arada ki tek fark matcha için kullanılacak olan çay yapraklarının toplanmadan önce 20-30 gün güneş ışığından korunması için üzerleri kapatılıyor. Böylece klorofil üretimi artıyor, bu sayede daha koyu bir renk elde ediliyor. İçeriğinde A,C, E, K ve B vitaminlerinin yanı sıra selenyum, magnezyum ve çinko mineralleri de yer alıyor. Böylece yeşil çaya nazaran daha şifalı bir çay haline geliyor. İçeriğinde yüksek antioksidan ve kafein vardır.

Matcha Çayının Faydaları Neler?

Matcha çayı kateşin açısından zengin bir çay çeşidi olup, içeriğinde güçlü bir antioksidan içeriyor. Bu sayede kolesterolü olanlara iyi geliyor, karaciğeri koruyor. Odaklanmaya yardımcı olurken, hafızayı kuvvetlendirir, kanser hastalıklarına karşı korur.

Sadece bunlarla sınırlı değil! Tansiyon dengeliyor, kalp hastalıklarını önlüyor, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede güçlü bir zayıflama çayı haline geliyor.

Matcha Çayı Nasıl İçilmeli?

Son zamanlarda sık karşılaştığımız matcha çayı hem şifa bulmak için hem de zayıflamak için kullanılıyor. Özellikle ünlülerin tercih ettiği bu çay sayesinde metabolizma daha hızlı çalışarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Matcha çayını hem sağlık için hem de zayıflamak için evinizden eksik etmeyin. Çayı günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir. Aşırı tüketim farklı nedenlere yol açabilir. Matcha çayını birçok alandan kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Matcha Çayı Hazırlanışı

Önceden hazırladığınız sıcak suyu fincana almalısınız. Matcha çayı tozu bir fincana 1-2 çay kaşığı olacak şekilde atılarak hazırlanmalıdır. Sıcak veya ılık tüketim seçimi size kalmış.


ETİKETLER