• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Masa Başında Çalışıyorsanız Egzersiz Yapın

  • 1

Masa başında çalışanların sık karşılaştığı problemler arasında boyun, bel ve sırt ağrıları bulunuyor. Bu ağrıları ortadan kaldırabilmek için uzmanlar tarafından belli egzersiz yapılması gerektiği açıklandı. Masa başında iş yapıyorsanız yazımızın devamında nasıl tedavi uygulanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ofis Çalışanları İçin Önemli Egzersiz Hareketleri

Pektoral Germe Hareketi

Ellerinizi parmaklarınızın bir birine geçecek vaziyette arkadan kenetleyin. Kalçanızı öne doğru eğerek, göğsünüzü tam tersi öne çıkarın. Dirsekleriniz geride dururken göğsünüzü gerip gerip bırakın. Saat başı iki defa uygulayın. En az 20 saniye bu işlemi yapmanız iyi gelecek.

Tripcep (Kol Kaslarını Kuvvetlendirme) Hareketi

Oturduğunuz sandalyenin kollarından tutun. Öne doğru çömelip kalkmaya başlayın. Hareket en az 5 kere uygulanmalı ve 15 saniye kadar çömeli vaziyette beklemeli.

Omuz Kuvvetlendirme Hareketi

Ofiste bulunan ve ağırlığı 1.5 kiloyu geçmeyen bir dosya bulun. Dirsekler düz duracak vaziyette bu dosyayı indirip kaldırın. Hareket en az 10 defa tekrarlanmalı.

Kalça Germe Hareketi

Ayaklarınızı üst üste koyarak uzatır vaziyette, ellerinizi kenetleyin ve öne doğru eğilin. 20 saniye bekledikten sonra gevşetin. Bu hareket 2-3 defa tekrar edilmeli.

Core Gücü (Karın, Bel Merkez Kas Grubu)

Core güçlendirmek amacı ile sandalyenin önüne doğru oturun. Bacaklarınızı sırası üzerine kaldırmaya başlayın. Bel ve kalça öne doğru eğilmemesi gerekiyor. Bacaklarınızın tanesi için 8 adet uygulanmalı. Gün içinde en az 2 defa bu hareketi uygulamalısınız.

El Bileği

Bileklerinizi saat yönünde olacak şekilde 10, tam tersine olacak şekilde 10 defa dairesel hareketler ile çevirin. Özellikle bilgisayar başında oturan ve karpal tünel hastalığı olanlara iyi gelir.

Sırt, Bel Germe Hareketi

Ellerinizi çapraz vaziyette omuzda tutun. Derin derin nefes alıp vererek, sandalyeden kalkmadan yukarı uzanın. Nefes verirken gevşetme hareketini uygulayın. Hareket en az 5 defa uygulanmalı.

Boyun Hareketleri

Boynunuzu gergin bir vaziyette sağ ve sol yana yatırın. Aynı şekilde aşağı ve yukarı uygulamasını da yapın. Hareketi gün içinde 2 defa 10’ar adet uygulayacak şekilde yapmalısınız.