• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuşburnu Yağının Faydaları

  • 1

Mevcut bitkiler arasından C vitamini yoğunluğu olarak en yoğun bitkilerden birisi olan kuşburnunun faydaları vitaminleriyle sınırlı kalmıyor. İçerisindeki küçük ve sert tohumları ezilerek çıkarılan kuşburnu yağı kozmetikten tıp endüstrisine kadar geniş bir kullanım alanına hitap ediyor.

Soğuk pres olarak bilinen yöntemle elde edilen kuşburnu yağı, çok zahmetli işlemlerden geçtikten sonra ortaya çıktığı için fiyat olarak diğer bitkisel yağlardan biraz daha pahalı olabilir. Yani eğer çok ucuz bir kuşburnu yağı bulduysanız muhtemelen yüzde yüz orijinal kuşburnu yağı olmaması muhtemeldir. Bunun için kuşburnu yapı alırken orijinal olup olmadığına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun içerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller ciltlerimiz için çok faydalı bileşenlere sahiptir. Kuşburnu yağı sahip olduğu zengin E vitamini içeriği sayesinde kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Sadece ciltteki mevcut nemi korumakla kalmayıp, cildin kuruduğu zaman tekrardan nemlenme hızını da artırıcı etki göstermektedir. Ayrıca cildinizde önceden kalma egzama lekesi ya da akne lekesi var ise bunların ortadan kalkması için de kuşburnu yağını kullanmayı deneyebilirsiniz.

İçeriğindeki A vitamini ve çeşitli mineraller cilt geçirgenliğini artırarak cildin kendini yenileme hızına katkıda bulunur. Böylece ciltteki lekeler ya tamamen kaybolmaya başlar ya da fark edilmeyecek kadar küçülürler. Kuşburnu yağının en etkili olduğu cilt bölgelerinden birisi de saçlar ve saç derileridir. Saçların bakım ve onarımı için güçlü etkileri olmakla birlikte kuru saçlar için adeta mucizevi etkileri vardır. Saçınızı vitamin ve minerallerle besleyerek daha nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca saç diplerine de etki ederek kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kuşburnu Yağını Nasıl Kullanmalıyım?

Kuşburnu yağı kullanımı oldukça basittir. Diğer bitkisel yağların kullanımından çok farkı yoktur. Kuşburnu yağını cildiniz için kullanmak istiyorsanız ufak bir pamuğu yağ ile ıslatarak uygulamak istediğiniz bölgeye masaj yapar gibi sürmeniz yeterlidir. Bu işlemi uygularken bölgede açık bir yara olmadığından emin olunuz. Eğer saçlarınız ve saç deriniz için uygulamayı düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla saç bakım ürünlerinizin içerisine karıştırıp kullanabilirsiniz. Şampuan ya da saç kremi şişenizin içerisine kullanım yoğunluğunuza göre bir miktar kuşburnu yağı döktükten sonra karıştırıp kullanmaya devam edebilirsiniz.