• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Doğal Maske Tarifleri

kuru cilt
 • 1

Cildin yağ ve nem oranı, cilt sağlığı ve güzelliğiyle doğrudan alakalıdır. Nemsiz ve kuru ciltler dış etkenler karşısında çok daha hızlı hasar görüp yaşlanırken, doğru nem ve yağ oranına sahip bir cilt, hem cildinizin beslenmesi hem de korunması için büyük bir öneme sahiptir. Cilt ürünlerini çok pahalı buluyorsanız veya ürünlere güvenmeyip doğal ev yapımı maskeler denemek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

*Aşağıdaki maskeleri kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını test ediniz! Alerji testi, maske için gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra bir miktar bileğinize sürerek yapılabilir. Eğer bir kızarma olursa yüzünüze uygulamayınız.

1. Nemlendirici ve Temizleyici Maske

Yüzünüzü pamuk gibi yumuşatıp temizleyerek aynı zamanda nem kazandıran, yapımı oldukça basit bir yağ maskesidir. Derinize derinlemesine nüfuz ederek temizlerken, özellikle kışın soğuk nedeniyle tahriş olan cildinizi tedavi ederek nemlendirir. Hint yağı cildi temizler ve cilt lekelerini tedavi etmede yardımcı olur. Zeytinyağı ise zaten geçmişten bugüne güzellik için sıklıkla kullanılmış, yüksek oranda nemlendirici etkisi bulunan bir yağdır.

Yüzünüzde 5-10 dakika kadar bekletip temizleyiniz.

Neler Lazım?

 • 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı (naturel)
 • Kullandığınız zeytinyağının 3’te 1’i kadar hint yağı
 • Karışımı yüzünüze uygulamak için kullanılacak pamuk veya küçük havlu. (temiz olmaları çok önemlidir.)

2. Cilt Güzelliğini Artıran Nemlendirici Maske

Cilt güzelliği ve kozmetik ürünlerinde adını çokça duyduğumuz Avokado, cilt için oldukça faydalıdır. Bu faydalardan başlıcaları şöyle: İçerdiği antioksidanlar sayesinde cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Cildin sıkılığını artırır ve nemlendirir.

Bal ise kaliteli bir nemlendirici görevi görür ve yüzünüzün ışıltısını artırmaya yardımcı olur. Yüzünüze uyguladıktan sonra 10-15 dakika kadar bekletip yıkayınız.

Neler Lazım?

 •  1 adet Avokado sıkıp lapa haline getirebilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı doğal bal.

Alakalı içerik: Güzelleştiren Hindistan Cevizi Yağı Maskeleri

3. Besleyici ve Nemlendirici Maske

Yumurtanın içerdiği yüksek mineral ve kaliteli protein yapısı yüzünüzü sıkılaştırıp genç bir görünüm katmaya yardımcı olacaktır. Bu maske aynı zamanda yüzünüzü lekelerden temizlemeye yardımcı olması için çok az limon ve nemlendirici özelliği için bal içerir.

Neler Lazım?

 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı doğal bal
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu

Limon suyu yüksek derecede asidik olması nedeniyle, yüze çok sık ve fazla miktarlarda uygulanmamalıdır. Limon cildinizde alerjiye de neden olabileceğinden kullanmadan önce test ediniz.

 

Kuru cildimizi nemlendirmeye dikkat etmezsek, onu hasarlara daha açık ve kırışıklıklara daha yatkın hale getirmiş oluyoruz. Umarız bu maskeler cildinizi korumanıza ve nemlendirmenize imkan sağlar. İleri derecede kuruluk problemleri için mutlaka bir cilt doktoruna danışınız.

Kaynak:

healthiestfoods.co.uk

livestrong.com


ETİKETLER