• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kozmetik Ürünler Ne Zaman Atımalıdır?

Kozmetik ürünler ne zaman atılmalıdır
  • 1

Kozmetik ürünler ne zaman atılmalıdırKOZMETİK ÜRÜNLER NE ZAMAN ATILMALIDIR?
Kozmetik ürünler açıldıktan ve kullanılmaya başlandıktan sonra bakteriler, ısı ve ışık gibi faktörlerden dolayı ürünün etkisini olumsuz etkileyebiliyor.Bir krem ne kadar sıvı içerirse, dayanma süresi ve mikroorganizmalara karşı direnci de o kadar düşer. Kullanım süresini aşan, çok sıcak ve aydınlık yerde muhafaza edilen makyaj malzemeleri hemen bozulmaya başlar.Ve kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Fondöten:Fondötenin de dayanıklılık süresi ortalama 1 – 2 yıl kadardır. Ancak fondötenden dibe çökme ve yağın yukarı çıkması gibi durumlarla karşılaşılabilir.Her kullanım öncesi fondöteninizi çalkalamanız yeterli olacaktır.
Ruj:Rujun ömrü normalde 2 -3 yıl kadardır. Ancak yazın çok sıcak olmasından kaynaklı olarak rujlar erimekte ya da kurumaktadır. Eğer rujunuz kurumuşsa, dudağınıza sürdükten sonra üzerine parlatıcı sürerek kuruluğu giderebilirsiniz.
Göz kalemi:Göz kalemleri yapılarına göre likit ve kalem şeklindedir.Likit olanların, tıpkı rimeller gibi içine hava dolabileceğinden ömürleri kısadır. Açılıp uzun süre kullanılmayanların da kuruma olasılığı vardır. Kalemlerin ise dayanıklılığı üç yıldır.
Pudra ve Allıklar:Pudra ve allıklarda kalıp olanlar uzun yıllar dayanabilirler. Ancak kompakt olanlar kuruma riskiyle karşı karşıyadırlar. Bunun için genel olarak 6 ay ya da 1 senenin sonunda kurumaktadırlar.
Far:Dayanıklılık süreleri 1 – 2 yıldır. Bundan sonra farlar kuruyabilir veya çatlayabilir. Zamanı geçen farların en belirgin özelliği ise gözkapaklarında dağılmamasıdır.
Oje:Ağzı açılan ve uzun zaman kullanılmayan ojeler kalınlaşarak bozulmaya başlar. Ojelerinizin ömrünü uzatmak için, her kullanımdan sonra fırçasını temizlemeli ve ağzını uzun süre açık bırakmamalısınız. Oje kozmetik ürünleri arasında en hızlı bozulan üründür.
Cilt temizleme ürünleri ve tonikler:Uzun süre dayanırlar. Çünkü içerdikleri maddeler bakteri oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. Fakat temizleme mendilleri 1 – 2 yıl içerisinde tüketilmelidir.Kurulukta meydana gelmektedir. Alkollü ürünlerin ömrü yaklaşık iki, yağlıların ise bir yıldır. Eğer üründe tortulaşma başlamışsa, kesinlikle kullanmayın.
Nemlendirici kremler:Açılmadığı sürece yaklaşık üç yıl dayanır. Açılan ve uzun zaman kullanılmayan malzemelerin üst yüzeyinde yağ tabakası oluşabilir ve kötü kokmaya başlar. Tüp içinde bulunan nemlendirici kremler, havayla temas etmediği için daha uzun ömürlü olurlar.
Güneş kremleri:Kısa ömürlüdürler.Asla bir önceki yazdan kalan güneş kreminizi kullanmayın. Çünkü genelde kumsala götürülen ve güneş ışınlarına direkt maruz kalan kremlerin içeriğindeki maddeler bir müddet sonra ısı nedeniyle olumsuz yönde etkilenmeye başlar. Normalde güneş kremlerinin dayanma süresi altı aydır.


ETİKETLER