• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kök Hücre Tedavisi Yaşlanmayı Önlüyor

  • 1

Kök hücre tedavisinin klinik çalışmasının sonuçları, yaşa bağlı kırılganlığın belirtilerini tersine çevirebildiği ve endikasyonların, dönüm noktası tedavisinin, yaşlanmayla ilgili temel faktörleri ele almada hem güvenli hem de etkili olduğu yönündedir. Bilim adamları geçtiğimiz günlerde önemli bir ilerleme kaydettiler, saçları eski haline getirebilecek ve fekal transplantasyonların bazı balıkların ömrünü nasıl arttırdığını ortaya çıkaracak şekilde, saçı eski haline getirebilecek ve formları iyileştirebilecek bir protein keşfeden çeşitli yaşlanmayı geciktirici hedefler üzerinde çalışıyorlar. Ancak kök hücre transplantasyonu arenasında en heyecan verici olanı anti-aging araştırma sonuçları.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Çalışıyor?

Mezenkimal kök hücreler (MSC’ler), bilim dünyasında büyük bir ilgi uyandıran özel bir yetişkin kök hücresi türüdür. MSC’ler şu anda kanserden kalp hastalığına kadar bir düzine farklı patolojik durum için tedavi olarak takip edilmektedir. Bu yeni MSC tedavisi, kırılganlığın yaşlı vatandaşlara olan etkilerini azaltmayı hedeflemektedir. Bu, özellikle son FDA onay aşamasına yaklaşmak için yaşa bağlı kırılganlık sorununa yönelik ilk anti-aging kök hücre tedavisi. Tedavi, yetişkin donör kemik iliğinden alınan insan mezenkimal kök hücrelerini türetmekte ve bu klinik çalışmalarda, ortalama yaşları 76 olan hastalarda tek bir infüzyonu içermektedir. Hem Faz 1 hem Faz 2 insan denemeleri, tedavinin olumsuz bir sağlık etkisine sahip olmadığını göstermiştir.

Kök Hücre Tedavisi Ve Yan Etkileri

Her iki insan denemesi, sadece güvenliği göstermek için tasarlanmasına rağmen, daha büyük Faz 3 klinik çalışmalarının önünü açarak, etkinlik açısından da dikkate değer sonuçlar vermektedir. İlk çalışmada 15 zayıf hasta 20 ila 45 yaşları arasında kemik iliği vericilerinden toplanan tek bir MSC infüzyonu aldı. Altı ay sonra tüm hastalar daha iyi fitness sonuçları, tümör nekroz faktör düzeyleri ve genel yaşam kalitesi gösterdi. İkinci deneme plasebo grubu ile randomize, çift kör bir çalışmadır. Yine, olumsuz etkiler bildirilmemiştir ve araştırmacılar tarafından “olağanüstü” olarak fiziksel gelişmeler kaydedilmiştir. Her zaman az sayıda öznede yorumlama etkinliği ile ilgili uyarılar vardır, ancak tek bir tedavinin, aylarca süren kırılganlığın temel özelliklerinde iyileşme sağladığı göze çarpmaktadır.