• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışın Yumuşak Ellere Sahip Olmak

  • 1

Kışın etmenlerinden, gün içinde yaşadığımız hareketlilikten, deterjanlardan elimizin yıpranması kaçınılmaz oluyor. Durum böyle olunca ellerin yumuşaması için nemlendirici ürünlere başvuruyoruz. Özellikle kış aylarında bu çatlakların etkisi artıyor. Peki evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile elinizi yumuşatmaya ve çatlak oluşumunu önlemeye ne dersiniz?

Avuç İçi Yumuşatmak İçin Scrub

1 kaşık zeytinyağı

1 kaşık şeker

Avuç içinde ya da bir kabın içinde bu karımışımı hazırlayın ve ellerinizi ovmaya başlayın. Ilık su yardımı ile bir müddet durduktan sonra yıkayın. Sürekli olarak bu uygulamayı yaparsanız ellerinizin çatlamasını önleyebilirsiniz.

Gliserinden Faydalanın

1 çay kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı gliserin

Güzel kokması için birkaç damla gül suyu

Malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Elinizin her yerine bu karşımı yedirin. Gün içinde 2 defa uygulayacağınız bu karışım sayesinde yumuşak bir ele sahip olabilirsiniz.

Karbonatın Mucizesi

2 çay kaşığı bal

2 çay kaşığı limon suyu

2 çay kaşığı karbonat

El kırışıklıklarına ve kararmalarını gidermek içinde çok uygun bir maske olan karbonat maskesi, ellerinizin yumuşamasına da yardımcı olacak. Yukarıda ki malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyor ve maskeyi elde ediyoruz. Elinizin her yerine masaj yaparak uygulayın. Ilık suyla yıkayabileceğiniz maskeyi, 10 dakika elinizde tutmalısınız ve günlük uygulayın.

Patates Maskesi

2 çay kaşığı badem yağı

2 orta boy patates

1 çay kaşığı gliserin

Patatesler haşlanarak püre haline getirilir. Diğer malzemelerin karışması ile krem halini alan maskemiz masaj yaparak ele uygulanır. 1 saat kadar süre ile elde duran maske bol su ile durulanır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı kozmetiğin birçok alanında kullanılıyor. Ama dikkat edilmesi gereken şey ellerin bronz kalmaması amacı ile ellerinize uyguladıktan sonra dışarı çıkmanız, güneşe tutmanız gerekiyor.

Vazelin ve Nemli Tutmak

Vazelin

Çorap veya eldiven

Eski bayanların sık kullandığı yumuşatma yöntemleri arasında yer alır. Vazelini el ve avuç içine iyice yedirdikten sonra eli nemli tutarak yumuşatabilirsiniz. Bu uygulamayı günün boş saatinde ya da yatarken uygulayabilirsiniz.