• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışın Nasıl Spor Yapılmalı?

  • 1

Açık havada spor yapmanın sağlığa faydaları bilinmektedir. Ancak soğuk kış günlerinde açık havada spor yapmak, birçok kişiye hayal gibi görünmektedir. Gerekli koşullar sağlandığında kış aylarında da spor yapmak mümkündür.

Günümüzde kışın alınan fazla kiloların nedeninin hareketsizleşmek olduğu da herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yaza 1 ay kala şok diyetler, sağlıksız beslenme programları ile sağlığınızı riske atarak kilo vermeye çalışmak yerine, kışın yapılacak egzersiz programlarına devam etmek daha doğru bir tercih olmaktadır.

Egzersiz İçin Doğru Saati Seçin

Soğuk hava şartları altında, kışın açık havada spor yapmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken, zamanlamayı iyi yapmaktır. Hava karardığında beyin melatonin hormonu salgılayarak uyku uyarısı vermektedir. Birçok insanın kışın soğuk, yağışlı ve kapalı günlerinde spor yapmasını engelleyen sebepte budur. Bu nedenle bu hormona aldırmadan, kışın egzersizin keyfini çıkarmak zamanlamayı doğru seçmeye bağlıdır.

Gün ışığından en fazla yararlanabileceğiniz, kış aylarına göre en aydınlık anların yaşandığı zaman dilimlerinde spora kendinizi teşvik etmeniz daha istekli olmanızı sağlamaktadır.

İyi Giyinin

Kış aylarında spor yaparken kat kat giyinmek soğuktan önlem almak için iyi bir fikir gibi görünebilmektedir. Fakat kat kat giyinmek spor yaparken hareket özgürlüğünüzü sınırlayacağı için daha çabuk yorulmanıza ve sporu erken bırakmanıza neden olacaktır. Kış aylarında spora başlamadan önce uygun spor kıyafetleri satın alın. Böylece spor için motive olmanız da kolaylaşacaktır.

Vücut nemini kontrol edecek parçayı içinize giydikten sonra hava durumuna göre yağmurluk, rüzgarlık ve su geçirmeyen ayakkabılar, çorap, eldiven giymeyi unutmayın.

Doğru Spor Seçimi Yapın

Kış aylarında açık hava sporu yapmak için kayak gibi kış sporlarını deneyebilirsiniz. Fakat kışın her koşulda dışarıda spor yapmak mümkün değildir. Hedefinize ulaşabilmek ve sporu bırakmamak için evde yapabileceğiniz kış egzersizleri edinin. Evin bir bölümünü spor matı ve diğer ekipmanlarla dekore ederek sporu kendinize hatırlatın.

Kış boyunca asansörü kullanmak yerine merdiven çıkmak, her fırsatta kısa ve tempolu yürüyüşler yapmak, kışın da kullanıma uygun olan yüzme havuzlarına gitmek kışın hem kilo vermenize hem de fit formunuzu korumaya yardımcı olacaktır.


ETİKETLER