• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışın Kilo Alımını Nasıl Önlerim?

  • 1

Kilo almak ve kilo vermek insanlığın temel sorunlarından. Kimi insanlar bir şey yemedikleri halde kilo aldığından kimi insanlar ise çok yiyip kilo alamamaktan şikayetçi olmaktadır. Bu durumun tıbbi açıklaması genellikle metabolizma hızıyla anlatılmakta. Metabolizma hızı kilo alma ve kilo vermede neden bu kadar önemli diye soran çok sayıda insan var. İzahı ise çok basit hızlı çalışan bir metabolizma yediğiniz besinlerin hızlı bir şekilde eritilmesini sağlar ve kilo almanız zorlaşır. Yavaş çalışan bir metabolizmanız var ise yediklerinizi geç eritirsiniz ve bir yandan da yediğinizi düşünürsek bu besinler sizlere kilo olarak geri döner.

Kış mevsiminde iklim şartları göz önünde bulundurulduğunda soğuktan dolayı birçok etkinlikten uzak kalıp saatlerce oturuyoruz. Bu sürede de boğazınızın boş kalmadığını düşünürsek sizi için kışın kilo almamak bir mucize haline geliyor. Yazımızda kış mevsiminde nasıl sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi ve kilo almanızı engelleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Kış Mevsiminde Hareket Etmeye Çalışın

Bu mevsimde kilo alıyorsanız yüksek ihtimalle soğuk sizin hareketlerinizi kısıtlıyor ve bu mevsimde sadece oturuyorsunuz demektir. Eğer imkânınız varsa evinize bir koşu bandı alabilirsiniz günde kısa bir süre ayırarak yediklerinizi eritebilir ve kilo almanızı engelleyebilirsiniz. Günde sadece 15 dakika yapacağınız bir yürüyüşle ne kadar kalori yakabileceğinizi biliyorsunuz. Ancak sadece kalori yakmayla kilo alımını engelleyebileceğinizi söylemiş olursak bu çok da doğru söylenmiş bir laf olmayacaktır. Çünkü kilo alıp verme olayında beslenmenin önemi göz ardı edilemez.

Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenilir?

Kilo almayı engellemek için bol bol su içmelisiniz. Suyun metabolizmayı hızlandırıcı yapısı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmanız ise size bu konuda yardımı fazla olabilecek bir başka durumdur. Yiyecekleriniz şekerli ve abur cubur tarzı olduğunda sağlıksız bir yaşam sürdürecek aynı zamanda kilolardan kaçamayacaksınız. Bu yüzden yiyeceklerinizi sebze ve meyve ağırlıklı olarak seçin çünkü sebze ve meyvelerin kalori oranı düşüktür. Aynı zamanda sağlıklı beslenmede önemli olan meyve sebzeler zengin vitamin içeriğiyle vücudunuzun ihtiyacı olan her şeyi vermektedir.