• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kışın Alınan Kiloları Vermenin Yolları

  • 1

Havaların ısınmaya başlaması insanların kendini daha iyi hissetmek için kilo vermek istemesine işaret ediyor. Adeta kışın aldığımız kiloları vermek için en uygun bulduğumuz zaman dilimi de diyebiliriz.

Mevsimin bir anlamı olmasa da aslen düzenli beslenme ve spor her zaman önemlidir. Özellikle kışın havaların soğuk olması ve evde kalma isteğimizden dolayı kilo alabiliyoruz. Fakat baharın gelmesi güneşin çıkması ile açık havada spor keyfinin başlaması da kaçınılmaz oluyor. Spor yapmak için en uygun zaman diyebiliriz. Kış mevsimin de yüksek kalorilerin alınması, hareketsiz kalınmasından dolayı vücutta yağlanmalar meydana gelebilir.

Havaların ısınması ile içecek tüketimi artıyor. Bu nedenle içtiğimiz şeylerin şekerli olmamasına dikkat etmeliyiz. Bunun yerine su, ayran, bitki çayı gibi doğal içecekler tüketmekte fayda var. Özellikle yaz aylarında aşırı su kaybı yaşanacağı için gün içinde mutlaka 2 litreden fazla su tüketmeliyiz. Kola, fanta ve diğer şekerli içecekler yerine alternatifler bularak şekersiz şeyler tüketmeye de gayret gösterin.

Meyvenin Porsiyonunu Fazla Kaçırmayın

Meyveler doğal şekerli olabilir, serinlemek içinde oldukça ideal bir seçim olabilir fakat bunlarında bir kalorisi olduğunu unutmayalım. Meyvelerin aşırı tüketimi de kilo olarak vücuda geri döner. Bu nedenle kalorisi düşük meyveler veya ölçülü şekilde meyve tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Gün içinde tüketilen meyvelerin kalori oranları hesaplanmalı. Alınması gereken kalori oranının üstünde meyve tüketimi yapmamaya özen gösterilmelidir.

Zamanımızda meyvelerin kendi yerine sularını sıkarak tüketim yapılması kaçınılmaz oluyor. Fakat meyveler ve sebzeler posaları ile tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacağı gibi daha faydalı beslenmeye de yardımcı olur.

 

Tok Tutan Yiyecekler Tüketin

Bazı yiyecekler gün içinde zamanı gelmeden tekrar acıkmanıza neden olur. Bunun önüne geçmek için besleyici, kalorisi düşük yiyecekler tüketmeye dikkat edilmelidir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek en önemli etkenlerden biridir. Vitaminleri ve besin değerleri yüksek yiyecekler tüketmek, sizin sağlığınız açısından faydalı olacağı gibi kolay acıkmanızı da önler. Bunun yanı sıra gün içinde mutlaka tempolu yürüyüş, egzersiz ve spor yapılması gerekir. Bu durumda istenmeyen kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.